Z życia szkoły

 

 Rok szkolny 2017/2018

Dnia 29 stycznia 2018roku uczniowie z klasy 2 b uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych „Obywatel Świata” organizowanych w MDK ul. Wietora w Krakowie.
Podczas zajęć dzieci odbyły wspaniałą podróż do USA.  Poznały kulturę, sztukę, obyczajowość, tradycje tego kraju. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy o historii  i kulturze Stanów Zjednoczonych.  Bardzo zainteresowane były zwyczajami i kulturą rdzennych mieszkańców Stanów – Indian. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyły  w warsztatach , w których przeplatały się różne formy aktywności.

W środę 24 stycznia klasa 3a odwiedziła lodowisko Krakowskie Błonia. Pod okiem instruktorów uczniowie mogli stawiać pierwsze kroki na lodzie oraz rozwijać swoje dotychczasowe umiejętności wykonując różnorodne ćwiczenia oraz korzystając z lodowej alejki. Wszyscy świetnie się bawili.

W dniu 22.01.2018 r. klasa 2 a pojechała do Filharmonii Krakowskiej na koncert „ Wyspy Noworoczne”. Uczniowie oczami wyobraźni wyruszyli w muzyczny rejs po oceanach. Zatrzymywali się na wyspach: Wyspie Śpiewu, Wyspie Smyczków, Wyspie Tańca, Wyspie Chórzystów, Wyspie Orkiestry Dętej, Wyspie Kolędników. Koncert bardzo podobał się  dzieciom. Muzyka zachęcała słuchaczy do tańca.

W środę 17 stycznia 2018 roku uczniowie klas III wzięli udział w szkolnym etapie XIII MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU WIEDZY O KRAKOWIE „KRAKUSEK”  2017 / 2018.
Temat tegorocznej edycji to: „Kraków królów i bohaterów”.

Laureaci etapu szkolnego (po jednym uczniu z każdej klasy, który zdobył największą ilość punktów) będą reprezentować naszą szkołę w finale konkursu, który odbędzie się na Zamku Królewskim na Wawelu 22 marca 2018 roku.

15 stycznia uczniowie klasy 1d aktywnie spędzili czas w Centrum Rozrywki ,,Leopark”. Wspólna zabawa była znakomita! Dzieci z chęcią korzystały z trampolin, pojazdów, zjeżdżalni. Chodzenie po labiryncie pełnym przeszkód dostarczyło im najwięcej emocji. Wszyscy wrócili zadowoleni i wdzięczni za wspólnie spędzony czas

Klasy 5c i 5d uczestniczą w programie ”Pierwsze kroki na śniegu,” w ramach którego uczą się jeździć na nartach lub snowboardzie. Choć zima nas nie rozpieszcza, przywitał nas zaśnieżony stok   a zadowolone miny dzieci mówiły same za siebie.

16.01.2018 roku uczniowie klasy 3b odwiedzili Fabrykę cukierków znajdującą się przy ul. Grodzkiej. Dzieci zobaczyły jak    i z czego robi się lizaki i cukierki. Po krótkim szkoleniu samodzielnie zrobiły lizaki. Każdy otrzymał certyfikat i paczkę cukierków kamyczków. 

11 stycznia 2018 roku klasa 2c spędziła kilka godzin w Staromiejskim Centrum Kultury.
Młodzi uczniowie uczestniczyli tam w warsztatach, które przeniosły ich w klimat Świąt Bożego Narodzenia obchodzonych w wybranych krajach Europy.
W tym czasie dzieci oglądały prezentacje multimedialne, wykonały choinkę z papieru i patyczków,  upiekły i zjadły świąteczne ciasteczka, namalowały kartkę z życzeniami świątecznymi, rozwiązały ogromną krzyżówkę, grały na instrumentach perkusyjnych. W przerwach między tymi aktywnościami stawały się zaprzęgami Świętego Mikołaja i galopowały w rytm świątecznych melodii.
Nauka była tu świetną zabawą.

We wtorek 9 stycznia 2018, rodzice klas siódmych spotkali się z psychologiem z Poradni psychologiczno-pedagogicznej nr 3 panią Elżbietą Kanią. Rozmowa dotyczyła zagrożeń wieku adolescencji.

21 grudnia  w ramach lekcji dotyczących spędzania świąt i okresu noworocznego uczniowie klasy 2b dostali od rodziców prezent – fotobudkę. Wszystkie dzieci miały możliwość zrobienia sobie śmiesznych zdjęć – każdy przebierał się w różne stroje, robił zabawne miny. Dzieciaki były bardzo zadowolone, każdy dostawał  odbitki zaraz po wykonaniu zdjęcia.

 W oczekiwaniu na magię świąt Bożego Narodzenia uczniowie klasy 1b wybrali się do Muzeum Etnograficznego na warsztaty „ Czas niecodzienny – Boże Narodzenie”. Podczas zajęć dzieci poznały dawne tradycje i obrzędy bożonarodzeniowe.  Podziwiały świąteczne  dekoracje: podłaźniczki, choinki przystrojone ręcznie wykonanymi ozdobami. Rozwiązując zagadki  odgadywały  nazwy potraw  przygotowywanych  na wieczerzę wigilijną. Na zakończenie muzealnych zajęć  wszyscy wykonali ozdobę choinkową, niezwykłą,bo  z kolorowych opłatków.Warsztaty w muzeum wprowadziły  uczniów w świąteczny nastrój.  

W okresie przedświątecznym uczniowie klasy III d zaprosili swoich rodziców na warsztaty guillingu prowadzonych przez wychowawcę klasy . Quilling (ang. „nawijać na pióro lub rurkę”) to technika z rodzaju papieroplastyki (zwana też papierowym filigranem) służąca do tworzenia ozdób z wąskich pasków papieru zwiniętych w kształt sprężyny spiralnej i odpowiednio uformowanych przez zagniecenie zewnętrznych warstw papieru. Na  popołudniowym spotkaniu dzieci wraz z opiekunami wykonali świąteczne kartki. Duże zaangażowanie ze strony dzieci i rodziców pozwoliło na stworzenie pięknych prac.

Przed Świętami Bożego Narodzenia klasa 5c wybrała się na wycieczkę do fabryki ozdób szklanych w Bęble. Podczas warsztatów uczniowie samodzielnie ozdobili bombki choinkowe oraz dowiedzieli się jak powstają bańki.

14 grudnia 2017 roku klasy 6c i 6a brały udział w zajęciach edukacyjnych w Centrum Sztuki i Kultury Japońskiej „Manggha”. Najpierw obejrzeli film o kulturze Kraju Kwitnącej Wiśni, potem brali udział w warsztatach origami oraz kaligrafii japońskiej, by następnie zwiedzić z przewodnikiem interesującą i zaskakującą nietypowymi eksponatami wystawę „Japońska układanka”. Bogatsi o wiedzę na temat  Dnia Dziecka (w Japonii 5 maja), Dnia Dziewczyny, japońskich ogrodów, kimon czy plecionek kumihimo i zachwyceni ciekawostkami o tym dalekim kraju uczniowie wrócili do szkoły.

14 grudnia w godzinach 17 – 20 miało miejsce spotkanie wigilijne klasy IIB z udziałem rodzin uczniów. Obecnych było 24 uczniów i 52 osoby z rodzin, Uczniowie przygotowali  dekorację sali i występ słowno-muzyczny. Spiewaliśmy kolędy tradycyjne, a także pastorałki i kolędy współczesne. Po występie była wspólna „wigilia”, którą przygotowali rodzice. Atmosfera była bardzo sympatyczna.

13 i 14 grudnia 2017 zaprosiliśmy rodziców naszych uczniów na spotkanie na temat” Zagrożenia oraz konsekwencje rozwojowe i zdrowotne u dzieci i młodzieży oglądającej pornografię”. Spotkanie odbyło się w ramach szkoleń Narodowego Programu Zdrowia. Rozmawialiśmy na ważny temat, a rodzice byli jak zwykle aktywni. Spotkanie poprowadziła Agnieszka Barber

13 grudnia klasa 1d skorzystała z zaproszenia od Świętego Mikołaja i wybrała się do kina Cinema City. Film „Pierwsza Gwiazdka” bardzo nam się podobał !! Poczuliśmy świąteczny nastrój.

12 grudnia klasy 5d, 6a i 6c w świątecznym nastroju obejrzały przedstawienie „Opowieść wigilijna” w Teatrze Współczesnym. Po spektaklu na uczniów czekała niespodzianka: spotkanie z Mikołajem, który rozmawiał z każdym i rozdawał słodkie pierniczki. Mimo że znamy się z Mikołajem nie od dziś, uczniom towarzyszyła trema, nim usiedli na kolanach świętego…

8 grudnia 2017 r.  klasa 2c wzięła udział w zajęciach programu „Akademia Kropelki” organizowanych przez Wodociągi Krakowskie.Dzieci uczyły się o roli wody w życiu człowieka, obiegu wody w przyrodzie, zależnościach ekosystemów.W czasie zajęć rywalizowały ze sobą w zespołach rozwiązując zadania i uczestnicząc w konkursach.

7 grudnia uczniowie klasy 3c dzięki Świętemu Mikołajowi miło spędzili czas w kinie Cinema City podczas oglądania filmu pt. „Pierwsza gwiazdka”. Mikołajowy prezent sprawił wszystkim bardzo dużo radości.

 7 grudnia 2017 roku klasa 6a z opiekunami przeżyła ciekawe przygody w Muzeum Lotnictwa. Uczniowie spotkali się z byłym lotnikiem – pilotem policyjnego śmigłowca, zwiedzili wystawę dotyczącą historii lotnictwa, siedzieli w Jaku – 40, a potem budowali na warsztatach własne modele helikopterów. To był niesamowity dzień!

Święty Mikołaj obdarował dzieci z klasy 1a zaproszeniami do Centrum Rozrywki ,,Leopark”. Zabawa była wspaniała. Kolorowe kulki, duże zjeżdżalnie, fantastyczne trampoliny pozwoliły na pokazanie swoich umiejętności sportowych: zwinności, zręczności, szybkości, celnego oka…  Radości i śmiechu było bardzo wiele. Mikołajowy prezent był niezwykle udany.

 „Święty Mikołaj do nas przychodzi,
dużo prezentów dzieciom przynosi .
W buciki wszystko zwinnie upycha
i jak czarodziej w pośpiechu znika.”

6 grudnia tradycyjnie, jak co roku uczniowie od rana
z utęsknieniem i niecierpliwością czekali na niezwykłego gościa. Mowa oczywiście o Świętym Mikołaju.
Gdy tylko pojawił się w drzwiach, na wszystkich buziach zawitał uśmiech. Mikołaj przygotował dla każdego piękne podarki, które miał ukryte w swoim wielkim worze.

W ramach przygotowań do konkursu historycznego ,, Krakusek”, odbywającego się w tym roku szkolnym pod hasłem ,,Kraków królów i bohaterów” 5 grudnia 2017 roku klasa 3 b odbyła lekcję muzealną na Wawelu.

Dnia 5 grudnia roku uczniowie z klasy 2 a uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych „Obywatel Świata” organizowanych w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie.

Podczas zajęć dzieci odbyły wspaniałą podróż do Indii. Poznały kulturę, sztukę, obyczajowość, tradycje tego kraju. Uczniowie dowiedzieli się co jedzą, jakie mają ubrania, czym podróżują i w co się bawią ich rówieśnicy  z Indii. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły  w warsztatach , w których przeplatały się różne formy aktywności .

 

1 grudnia uczniowie klasy 1a będąc w Muzeum Etnograficznym uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych ,,Czas niecodzienny-Boże Narodzenie”. Dzieci w bardzo atrakcyjny sposób      i w ciekawej muzealnej scenerii poznały zwyczaje świąteczne w dawnej Polsce. Zobaczyły wiele eksponatów związanych z życiem ludzi ponad sto lat temu. Przepiękne kolorowe ozdoby świąteczne nie tylko zachwyciły , ale również zainspirowały dzieci do ich wykonania. Efektem tego były kolorowe ptaszki, które uczniowie wykonali samodzielnie.     Boże Narodzenie to naprawdę czas niecodzienny, który zarówno dawno, jak i dziś przynosi  wiele radości i szczęścia.

27 listopada uczniowie klasy 3b, 3c i 3e brali udział w spotkaniu z ratownikiem medycznym. Na spotkaniu Pani ratownik udzielała instruktażu oraz demonstrowała jak należy postępować podczas udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach oraz jak należy zachować się do momentu pojawienia się fachowej pomocy medycznej. Uświadomiła uczniom iż tzw. ”złote minuty” ratują życie poszkodowanego. Przypomniała również ważne telefony alarmowe. Pani ratownik pokazała uczniom jak ułożyć rannego w pozycji bocznej ustalonej jako pozycji bezpiecznej dla osoby poszkodowanej. Dużym zainteresowaniem  uczniów cieszyły się wskazówki związane z masażem serca i sztucznym oddychaniem. Po omówieniu zasad uczniowie bardzo chętnie i aktywnie brali udział wykonując podstawowe czynności ratownicze pod fachowym okiem ratownika medycznego.

„ Misiowato” w 1b
Obchody Dnia Pluszowego Misia uczniowie klasy 1b rozpoczęli zajęciami wychowania fizycznego.
Na zbiórce razem z dziećmi w dwuszeregu ustawiły się wszystkie misie. Brały udział w zabawach
i ćwiczeniach przez cały czas trwania zajęć. Ależ było zabawnie!

W sali lekcyjnej dzieci przedstawiały swoich ulubieńców mocno ich przytulając. Nałożyły maski misiów, wykonane samodzielnie na zajęciach, upodabniając się do swoich pluszaków. Razem przeszli  do „ sali kinowej” gdzie obejrzały bajkę „ Miś w dużym niebieskim domu”. Był też krótki wspólny pobyt w „ sali koncertowej”. Dziewczynki i chłopcy śpiewali piosenki, / w repertuarze znalazła się dedykacja dla ulubieńców – piosenka „ O kochaniu misia” /, wygrywali na instrumentach perkusyjnych. Występ
z pewnością spodobał się niecodziennej widowni. Po koncercie dzieci zaprosiły misie do  zabawy tanecznej.
To był sympatyczny, „misiowaty” dzień. Zakończył się „naukowo”. Wspólne wykonywanie zadań z książeczki edukacyjnej „ Akademia Bezpiecznego Puchatka” było powtórzeniem zasad bezpiecznego i właściwego zachowania w różnych miejscach i sytuacjach.

27 listopada obchodziliśmy w naszej szkole DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA.  Szczególnie ten dzień świętowali uczniowie klas I-III. Tydzień wcześniej każda klasa wylosowała swojego MISIA – bohatera bajki i wokół niego skupiła obchody tego święta.
Na drzwiach sal zawisły plakaty z misiami– postaciami z bajek. Szkołę opanowały Troskliwe Misie, Kubuś Puchatek, Miś Yogi, Miś Usztatek, Niedźwiedź w małym niebieskim domku, Bracia Koala, Miś Paddington, Miś Rupert, Kenai, Gumisie, Niedźwiedź Baloo, Masz
i Niedźwiedź, Miś Benjamin, Koralogol.
Do akcji włączyli się również uczniowie starszych klas, którzy czytali młodszym kolegom wybrane fragmenty z książek o misiach.Tego dnia nie było chyba w szkole osoby, która przyszłaby bez swojego przyjaciela Misia. Maskotki były różne od malutkich do bardzo, bardzo dużych. Liczba pluszowych przyjaciół w tym roku była imponująca.
Cały dzień upłynął w bardzo sympatycznej, ciepłej i rodzinnej atmosferze. Wszyscy przypomnieli sobie o swoich przyjaciołach, może troszeczkę zapomnianych.
Na zakończenie spotkania stwierdziliśmy zgodnie, że ŚWIAT BEZ PRZYJACIÓŁ BYŁBY BARDZO UBOGI. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie za rok.

Klasa 7d w HistoryLandzie  
Dzięki  tej niezwykłej wystawie  w listopadowy poranek klasa 7d – niczym w wehikule czasu- przeniosła się w samo serce różnych historycznych wydarzeń.
Usłyszeliśmy szarżę wojsk pod Grunwaldem , by za chwilę znaleźć się już zupełnie gdzieś indziej. Stanęliśmy za sterem okrętu wojennego pod Oliwą i niemal poczuliśmy na twarzy morską bryzę. Spoglądaliśmy też z lotu ptaka na klasztor na Jasnej Górze czy krakowskie Sukiennice.
Mówiąc wprost –  mogliśmy uczestniczyć w interaktywnej podróży, w czasie której odkrywaliśmy historię naszego kraju wszystkimi zmysłami.
Była to ekscytująca wyprawa przez dzieje Polski i Polaków, od osady w Biskupinie przez heroiczną obronę Westerplatte , bitwę pod Monte Cassino czy wydarzenia współczesnej historii Polski z roku 1980.
W HistoryLandzie spotykają się edukacja, zabawa i nowoczesne technologie.  Zbudowane z  ok. miliona klocków LEGO makiety ożywają. Wirtualna rzeczywistość i wielowymiarowe pokazy poruszają zmysły i wyobraźnię.

We wtorek, 21 listopada, w naszej szkole odbyły się obchody Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień. Świętowanie tego dnia zaczęliśmy już wcześniej, przygotowując na drzwi klas RYMOWANKI O ŻYCZLIWOŚCI. Młodsi uczniowie zadbali o MIŁE SŁOWA, które zawisły na ścianach całej szkoły. Każdy mógł zerwać i podarować „dobre słowo” drugiej osobie. Ponadto każdy mógł znaleźć się WŚRÓD ŻYCZLIWYCH robiąc sobie zdjęcie przy tablicy życzliwości. Tego dnia towarzyszyły nam pozytywne emocje i chwile refleksji wywołane lekturą cytatów mistrzów i filozofów, rozwieszonych po całej szkole.

Obchody Dnia Życzliwości i Pozdrowień w naszej szkole miały na celu pokazanie, jaką ważną rolę w naszym życiu odgrywa życzliwość, dobre maniery i miłe gesty.

Mamy nadzieję, że było to wydarzenie, które z pewnością zapisze się w pamięci naszych uczniów, a pozostałe 40 dni do końca roku będą życzliwe i uśmiechnięte, bo…NIE PROŚ ŚWIATA, ABY SIĘ ZMIENIŁ NA LEPSZE…TO TY ZMIEŃ SIĘ PIERWSZY!

W listopadzie jak co roku nasi uczniowie pisali Małopolskie Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”. Uczennica klasy 6c – Aleksandra Widulińska – została finalistką etapu wojewódzkiego tych zmagań. Ola równocześnie zdobyła tytuł Mistrza Ortografii SP 27 w bieżącym roku szkolnym. Serdecznie gratulujemy!

 

W dniu 17.11.2017 klasa IVe wraz z wychowawcą udała się na wycieczkę do Muzeum Narodowego w Krakowie.Tematem wycieczki była historia monet na przestrzeni wieków.
Uczniowie mieli okazję zapoznać się z bogatą kolekcją monet i medali z różnych państw .

 

17 listopada klasa III d udała się na ulicę Lipową,  gdzie znajduje się Huta Szkła, aby uczestniczyć  w pokazie wytapiania szkła i obserwować etapy otrzymywania wyrobów szklanych. Każde z dzieci mogło także spróbować sił w samodzielnym wydmuchiwaniu szklanej kuli. Po pokazie dzieci uczestniczyły w warsztatach malowania na szkle. Powstały piękne prace o tematyce bożonarodzeniowej. Następnie dzieci zwiedziły muzeum, gdzie poznały historię huty, a także oglądnęły wyroby szklane, które powstały w tutejszym zakładzie.

14 listopada uczniowie klasy III c i III d udali się do Biblioteki Publicznej na Osiedlu Piaski Nowe na wykład o niszczeniu budynków i zabytków w Krakowie. Wykład urozmaicony prezentacją ciekawych zdjęć pozwolił uczniom poznać przyczyny niszczenia budowli na przestrzeni XX i XXI wieku. Dzieci w wielkim skupieniu wysłuchały wykładu, z łatwością rozpoznały zabytki naszego miasta , poznały czynniki wpływające na niszczenie elewacji domów  oraz sposoby działań podejmowanych w celu ochrony budynków w Krakowie. Wykład prowadzony był przez przedstawiciela Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków.

8 listopada 2017 w naszej szkole odbyło się seminarium inspirujące dla rodziców: „Jestem OK taki, jaki jestem” na temat rozwijania poczucia własnej wartości u dzieci. Seminarium poprowadziła Agnieszka Barber.

KLASA 3C PISZE LISTY

W roku szkolnym 2017/2018 rozpoczęliśmy wielką przygodę z pisaniem listów. Nawiązaliśmy współpracę z uczniami klasy 3a Szkoły Podstawowej nr 1 w Stąporkowie w województwie świętokrzyskim. Każdy uczeń naszej klasy wylosował imię dziecka, z którym będzie korespondował. Przygodę z pisaniem rozpoczęliśmy my. Na lekcji każdy z nas napisał list do wybranej osoby. W domu pięknie ozdobiliśmy koperty i wspólnie wysłaliśmy listy. Z niecierpliwością czekaliśmy na listy zwrotne. Już nie możemy doczekać się, kiedy poznamy naszych korespondencyjnych kolegów. Mamy nadzieję, że uda nam się pojechać do Stąporkowa i zobaczyć jak wygląda szkoła naszych  tajemniczych kolegów
i koleżanek.

3A I 3C PROGRAMUJE

Uczniowie klasy 3a i 3c już drugi semestr biorą udział w innowacji pedagogicznej pt. „Młodzi programiści”. Pod okiem swoich wychowawczyń uczniowie programują bez komputera (kodowanie na dywanie) oraz stawiają pierwsze kroki w programie Baltie. A do wszystkiego dochodzą poprzez zabawę bazującą na aktywności dzieci. Podczas zajęć pracują m. in. z matą edukacyjną, krzesłami, plastikowymi kubeczkami, talerzykami, obrazkami. Tworzą algorytmy i rozwijają logiczne myślenie. Uczą się współpracy, analizowania, wnioskowania. Kto wie, być może w przyszłości wyrosną na znakomitych programistów…

30 października klasy 7: a,b,c,d  z niemałą ciekawością udały się na „Zemstę” w reżyserii Anny Augustynowicz…
Nowa interpretacja tej klasycznej komedii Fredry niestety mocno wszystkich rozczarowała.. Wiele słów krytycznych wynikało ze współczesnej  interpretacji utworu Fredry.  Reżyserka chciała odrzeć dramat Aleksandra Fredry z historycznego kostiumu. Dlatego właśnie główni bohaterowie jej spektaklu kontusze zostawili w garderobie. Wychodzą w czarnych spodniach i podkoszulkach. Ale mimo tego zabiegu spektakl w żaden sposób nie próbuje nawet diagnozować współczesności. Niestety. Na pierwszoplanowego bohatera tej teatralnej opowieści wyrasta nuda.
Mimo wszystko jednak, jak pisze w swojej recenzji  jedna z uczestniczek spektaklu –  Oliwka Łaciak z kl. 7b: „Brak wyrazistej scenografii i jedynie zarysy postaci sprawiają, że siłą rzeczy widz skupia się na słowie. I choć spektakl nie był może jednym z tych lepszych, jakie miałam przyjemność widzieć, to jednak miał w sobie coś ujmującego, a już na pewno skłaniał do myślenia nad światem przedstawionym w utworze.”
I tego warto się trzymać..

Pod koniec października 2017 podczas uroczystej gali wręczenia certyfikatów „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” organizowanej przez Małopolską Komendę Wojewódzką Policji z udziałem Małopolskiego Kuratora Oświaty, nasza szkoła uzyskała certyfikat, na który pracowaliśmy wspólnie cały poprzedni rok szkolny. Jest to zasługa całego zespołu SP 27: uczniów, nauczycieli i rodziców. Gratulujemy!

Zaczarowane Wzgórze w Czasławiu powitało uczniów Ia i Ib jesiennym widokiem. Wielobarwne lasy i piękne góry zapraszały do miłego spędzenia dnia w tym urokliwym miejscu.
W czasie pobytu dzieci zobaczyły hodowlane zwierzęta domowe, mogły je karmić, głaskać, wydoić krowę Czesię. Wielką frajdę sprawiła konna przejażdżka. Choć dla większości był to pierwszy taki kontakt z koniem – nikt nie spadł!
Pyszna zupa dyniowa, do przygotowania której włączyły się wszystkie dzieci, dodała energii do zabaw i konkurencji sportowych na świeżym powietrzu. Głośne okrzyki  dopingowały zawodników, a radosny śmiech był reakcją na ich upadki.
Wiadomości z edukacji przyrodniczej poszerzał Pan Maciej opowiadając bardzo ciekawie o zwierzętach.
Dzień spędzony na Zaczarowanym Wzgórzu to połączenie nauki z zabawą. Czas minął szybko w sympatycznej atmosferze.

17 października 2017r. uczniowie klas 1a i 1b udali się do Teatru Współczesnego na spektakl pt,,Kot w butach”. To lekkie, dynamiczne i bardzo dowcipne przedstawienie zawładnęło sercami dzieci, także dzięki niesamowitym efektom specjalnym. Po spektaklu odbyły się warsztaty teatralne, podczas których można było poznać tajemnice teatru i zawodu aktora. W doskonałych humorach dzieci wróciły do szkoły.

W poniedziałek 16.10.2017r z okazji Święta Edukacji Narodowej chór szkolny wystąpił w Domu Kultury na ul. Beskidzkiej. Zaprezentował kilka piosenek związanych z tym Świętem oraz  utwór „Cichosza” w wykonaniu uczniów klasy 7c. Publiczność doceniła zaangażowanie uczniów i występ ich nagrodziła gromkimi brawami.

APEL Z OKAZJI DNIA NAUCZYCIELA

12 października 2017 odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Nauczyciela przygotowany przez uczniów klas 3a, 3c i 3g. Temu dniu towarzyszyło hasło: „Za trud, za serce, za uśmiech… Dziękujemy!”.  Uczniowie poprzez śpiew, recytację wierszy i życzenia wyrazili wdzięczność nauczycielom za ich codzienną pracę. Podczas apelu nauczyciele otrzymali skromne upominki przygotowane przez uczniów podczas pobytu na świetlicy szkolnej.

10 października 36 uczniów naszej szkoły wzięło udział w ogólnopolskim przedsięwzięciu – pisali V Małopolskie Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”. Zmagania na etapie szkolnym wygrali:
1.  m. – Aleksandra Widulińska – kl. 6c;
2. m. –  Oliwia Łaciak – kl. 7;
3. m. – Natalia Bulek – kl. kl. 6c.
Mistrzom Ortografii gratulujemy i czekamy na wyniki kwalifikacji do II etapu.

Wycieczka integracyjna klasy 4D i 4F do Pieskowej Skały.

W dniu 10 października 2017 obie klasy czwarte wyjechały z Krakowa do Ojcowskiego Parku Narodowego. Uczniowie zwiedzili dwie wystawy w komnatach zamku w Pieskowej Skale i obejrzeli Maczugę Herkulesa.  Następnie ruszyli pod opieką przewodnika na spacer w Dolinę Sąspowską ,aż do Bramy Krakowskiej i źródełka miłości. Po  krótkim odpoczynku pojechaliśmy do Jaskini Nietoperzowej, gdzie zobaczyliśmy w rozległej jaskini kilka nietoperzy. Zwiedzanie jaskini z kolejnym przewodnikiem było niezwykłym doświadczeniem dla całej grupy. Po wyjściu z jaskini uczniowie zjedli upieczone na grillu kiełbaski. Wszyscy wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń do Krakowa.

W poniedziałek 9 października 2017 uczniowie klasy 3e i 3f wyjechali wraz z wychowawczyniami P. Renatą Pogorzelską i P. Anną Kucharską  na pięciodniową ,,Zieloną Szkołę’’ do Jodłówki Tuchowskiej. Program zielonej szkoły był wypełniony różnymi atrakcyjnymi zajęciami, spacerami i zabawami. Uczniowie podczas pieszych wędrówek mieli okazję poznać malowniczo  położoną miejscowość z pasmem górskim Brzanki. Dzieci oprócz codziennych zajęć dydaktycznych uczestniczyły w konkursach, teleturniejach .Nie zabrakło takich atrakcji jak: karaoke, dyskoteka ,pokaz mody i fryzur itp.Odbyła się również jednodniowa wycieczka do Bóbrki gdzie uczniowie zwiedzali Muzeum Przemysłu Naftowego oraz do Żarnowca gdzie znajduje się Muzeum Marii Konopnickiej  patronki naszej szkoły. Pobyt na zielonej szkole dostarczył uczniom nowych wrażeń, doświadczeń i pozytywnych przeżyć oraz możliwość integracji. Każdy uczeń miał szansę pokazania się z jak najlepszej strony, gdyż zadania, które przed nim stawiali nauczyciele, były dostosowane do ich  możliwości. Do domu uczniowie wrócili  uśmiechnięci i zadowoleni, z mnóstwem miłych wspomnień.

7d w Muzeum Narodowym na wystawie ” # dziedzictwo” oraz lekcji „Historia”

W piękny październikowy dzień odbyliśmy podróż w głąb historii, w głąb polskiej tożsamości, w głąb kultury narodowej, ale także w poszukiwaniu jej związków z otaczającym nas światem. Tytuł wystawy zawiera znak „hasztag” stosowany w przestrzeni internetowej , za pomocą którego oznacza się treści istotne, komentowane przez przez użytkowników sieci. W ten sposób odnosi się do idei otwartej dyskusji na temat tego, co jest naszym dziedzictwem… Wystawa dzieli się na cztery kategorie:
geografia; język ;obywatele: obyczaj..

Dnia 3 października 2017 roku klasy 6a i 6c wraz z opiekunami uczestniczyła w lekcjach muzealnych na terenie Muzeum Narodowego w Krakowie (Gmach Główny).
Uczniowie w czasie aktywnego zwiedzania aktualnej wystawy dociekali wraz z przewodnikiem, czym jest dziedzictwo i jaką grupę ludzi obejmuje. Mieli też okazję obejrzeć najsłynniejszy obraz w polskich zbiorach muzealnych, czyli „Damę z gronostajem” Leonarda da Vinci oraz poznać jego historię.
To były niezapomniane zajęcia historii, sztuki i języka polskiego.

W ramach Małopolskiej Nocy Naukowców 2017 uczniowie klasy IB uczestniczyli
w warsztatach „Wszystkie kolory witaminy C”. Zajęcia odbyły się na Wydziale Farmaceutycznym UJ CM.
Dzieci, przebrane w naukowców, / białe kitle, okulary, rękawiczki / wykonywały doświadczenia z wykorzystaniem witaminy C. Poznały jej właściwości kwasowe, obserwowały zmiany barw.
Ostatnim zadaniem do wykonania było uzyskanie kosmetyku przeciw starzeniu skóry. Udało się!
Krem trafił do pojemniczków oklejonych odpowiednimi naklejkami. Dzieci zabrały je ze sobą wraz z cukierkami i pamiątkowymi gadżetami.  To była niecodzienna lekcja.

Klasy 4b i 4 c ze swoimi wychowawcami p. Beatą Rokosz i p. Adamem Berskim pod koniec września 2017 wyjechały na obóz integracyjny do Sidziny (k. Jordanowa).
W trakcie obozu uczestniczyliśmy w licznych warsztatach i zabawach integracyjnych.
Spędzaliśmy także czas na boisku piłki nożnej oraz huśtawkach i karuzelach.
Nie zabrakło również spacerów podczas, których poznawaliśmy historię okolicy,
a niektórzy z nas poszukiwali grzybów jadalnych – a było ich naprawdę sporo.

Wieczorem w sobotę rozpaliliśmy ognisko by wspólnie trochę pośpiewać i upiec sobie kiełbaski.
Pogoda i humory nam dopisywały. Wracaliśmy wesołym i rozśpiewanym autobusem nie mogąc doczekać się następnych wspólnych wyjazdów.

Dnia 29 września 2017 roku klasy 5b, 5d i 6a wraz z opiekunami obejrzały w Teatrze Współczesnym w Krakowie przedstawienie „Wyspa skarbów”. Uczniowie przeżywali
z bohaterami przygody rywalizujących o tajemniczą mapę bohaterów. Następnie wzięli udział  w warsztatach teatralnych prowadzonych metodą dramy przez jedną z aktorek. Wszyscy miło i twórczo spędzili ten czas.

Nasza szkoła uczestniczyła w akcji VII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia (ang. World Multiplication Table Day) organizowanej w dniu 29 września 2017 roku.
W imprezie biorą udział szkoły z całego świata. Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna, odbywająca się zawsze w ostatni piątek września, która ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia, a także uświadomić, iż znajomość jej jest niezbędna w życiu codziennym.
Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mają okazję nadrobić te zaległości. W szkole zostały rozwieszone specjalne plakaty z tabliczką mnożenia, dzięki czemu można było odświeżyć pamięć. Następnie uczniowie zdawali egzamin ze znajomości tabliczki mnożenia i mogli sprawdzić swoje umiejętności, a także otrzymać odznakę Eksperta Tabliczki Mnożenia.
W dniu święta, uczniowie utworzyli specjalny mobilny Patrol Egzaminacyjny i przepytywali nauczycieli, pracowników szkoły oraz napotkane osoby.  Dużą atrakcją okazało się egzaminowanie odwiedzających naszą szkołę strażaków!
Osoby, które poprawnie odpowiedziały na wylosowane pytania, otrzymały odznakę Eksperta Tabliczki Mnożenia. Okazało się, że w naszej szkole tabliczkę mnożenia świetnie znają zarówno uczniowie jak
i nauczyciele:)

7d w Starym Teatrze w Krakowie

 ”Wraz z klasą miałem przyjemność obejrzeć przedstawienie „Kopciuszek”wystawione na Scenie Kameralnej Teatru Starego. Dla wielu widzów przyzwyczajonych do tradycyjnej baśni, znających Kopciuszka od dziecinnych lat, inscenizacja ta mogła okazać się niemałym zaskoczeniem.Nie była to klasyczna znana forma, lecz współczesna reinterpretacja. Reżyserka tego spektaklu , Anna Smolar, wykorzystała tekst współczesnego francuskiego dramatopisarza Joela Pommerata..”
fragm. recenzji Ryszarda Kierzkowskiego,ucznia kl.7d

W dniu 28.IX.2017 r. odbył się Turniej Piłki Siatkowej organizowany przez SALOS Kraków RP,
XI Dzielnicę Podgórze Duchackie oraz SP NR 149 w Krakowie.W turnieju wzięło udział 10 drużyn, w tym reprezentacja SP27 w składzie:

1.Helena Łabędź 5d
2.Oliwia Wojciechowska 5d
3.Patrycja Myrek 6b
4.Elwis Andruszewski 6b
5.Mateusz Krzewski 6a
6.Szymon Więckowski 6a
7.Michał Hadała 6c

Drużyna z SP 27 zajęła zaszczytne II-gie miejsce zdobywając puchar,pamiątkowy dyplom oraz medale
i upominki dla każdego uczestnika zawodów.

20 września uczniowie klasy 1a byli w Muzeum Etnograficznym i uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych
,,W dawnej szkole”. Zajęcia były niezwykle ciekawe.Dzieci poznały życie swoich rówieśników ponad 100 lat temu. W izbie podhalańskiej dowiedziały się o warunkach mieszkaniowych i obowiązkach domowych dzieci,  w izbie szkolnej  miały możliwość poznać szkołę sprzed lat – ławki z kałamarzem, dawne gry i zabawy, drewniane tabliczki i inne przybory szkolne, ośle uszy i woreczki z grochem. Dzieci bawiły się doskonale.

7d w Międzynarodowym Centrum Kultury

„Adriatycka epopeja” to  wystawa poświęcona największemu chorwackiemu artyście XX wieku – Ivanowi Meštroviciowi zorganizowana przez MCK w Krakowie.

Właśnie tutaj poszukiwaliśmy sensów oraz ukrytych znaczeń dzieł sztuki. Odkrywaliśmy wątki łączące wiele kultur. Odbyliśmy fascynującą wędrówkę do świata kultury śródziemnomorskiej.  Odkrywaliśmy wątki biblijne i mitologiczne rzeźb Meštrovicia.

 Posted by at 15:58