Z życia szkoły

 

 Rok szkolny 2017/2018

 

We wtorek, 21 listopada, w naszej szkole odbyły się obchody Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień. Świętowanie tego dnia zaczęliśmy już wcześniej, przygotowując na drzwi klas RYMOWANKI O ŻYCZLIWOŚCI. Młodsi uczniowie zadbali o MIŁE SŁOWA, które zawisły na ścianach całej szkoły. Każdy mógł zerwać i podarować „dobre słowo” drugiej osobie. Ponadto każdy mógł znaleźć się WŚRÓD ŻYCZLIWYCH robiąc sobie zdjęcie przy tablicy życzliwości. Tego dnia towarzyszyły nam pozytywne emocje i chwile refleksji wywołane lekturą cytatów mistrzów i filozofów, rozwieszonych po całej szkole.

Obchody Dnia Życzliwości i Pozdrowień w naszej szkole miały na celu pokazanie, jaką ważną rolę w naszym życiu odgrywa życzliwość, dobre maniery i miłe gesty.

Mamy nadzieję, że było to wydarzenie, które z pewnością zapisze się w pamięci naszych uczniów, a pozostałe 40 dni do końca roku będą życzliwe i uśmiechnięte, bo…NIE PROŚ ŚWIATA, ABY SIĘ ZMIENIŁ NA LEPSZE…TO TY ZMIEŃ SIĘ PIERWSZY!

 

W dniu 17.11.2017 klasa IVe wraz z wychowawcą udała się na wycieczkę do Muzeum Narodowego w Krakowie.Tematem wycieczki była historia monet na przestrzeni wieków.
Uczniowie mieli okazję zapoznać się z bogatą kolekcją monet i medali z różnych państw .

 

 

KLASA 3C PISZE LISTY

W roku szkolnym 2017/2018 rozpoczęliśmy wielką przygodę z pisaniem listów. Nawiązaliśmy współpracę z uczniami klasy 3a Szkoły Podstawowej nr 1 w Stąporkowie w województwie świętokrzyskim. Każdy uczeń naszej klasy wylosował imię dziecka, z którym będzie korespondował. Przygodę z pisaniem rozpoczęliśmy my. Na lekcji każdy z nas napisał list do wybranej osoby. W domu pięknie ozdobiliśmy koperty i wspólnie wysłaliśmy listy. Z niecierpliwością czekaliśmy na listy zwrotne. Już nie możemy doczekać się, kiedy poznamy naszych korespondencyjnych kolegów. Mamy nadzieję, że uda nam się pojechać do Stąporkowa i zobaczyć jak wygląda szkoła naszych  tajemniczych kolegów
i koleżanek.

3A I 3C PROGRAMUJE

Uczniowie klasy 3a i 3c już drugi semestr biorą udział w innowacji pedagogicznej pt. „Młodzi programiści”. Pod okiem swoich wychowawczyń uczniowie programują bez komputera (kodowanie na dywanie) oraz stawiają pierwsze kroki w programie Baltie. A do wszystkiego dochodzą poprzez zabawę bazującą na aktywności dzieci. Podczas zajęć pracują m. in. z matą edukacyjną, krzesłami, plastikowymi kubeczkami, talerzykami, obrazkami. Tworzą algorytmy i rozwijają logiczne myślenie. Uczą się współpracy, analizowania, wnioskowania. Kto wie, być może w przyszłości wyrosną na znakomitych programistów…

 

 

Zaczarowane Wzgórze w Czasławiu powitało uczniów Ia i Ib jesiennym widokiem. Wielobarwne lasy i piękne góry zapraszały do miłego spędzenia dnia w tym urokliwym miejscu.
W czasie pobytu dzieci zobaczyły hodowlane zwierzęta domowe, mogły je karmić, głaskać, wydoić krowę Czesię. Wielką frajdę sprawiła konna przejażdżka. Choć dla większości był to pierwszy taki kontakt z koniem – nikt nie spadł!
Pyszna zupa dyniowa, do przygotowania której włączyły się wszystkie dzieci, dodała energii do zabaw i konkurencji sportowych na świeżym powietrzu. Głośne okrzyki  dopingowały zawodników, a radosny śmiech był reakcją na ich upadki.
Wiadomości z edukacji przyrodniczej poszerzał Pan Maciej opowiadając bardzo ciekawie o zwierzętach.
Dzień spędzony na Zaczarowanym Wzgórzu to połączenie nauki z zabawą. Czas minął szybko w sympatycznej atmosferze.

 

17 października 2017r. uczniowie klas 1a i 1b udali się do Teatru Współczesnego na spektakl pt,,Kot w butach”. To lekkie, dynamiczne i bardzo dowcipne przedstawienie zawładnęło sercami dzieci, także dzięki niesamowitym efektom specjalnym. Po spektaklu odbyły się warsztaty teatralne, podczas których można było poznać tajemnice teatru i zawodu aktora. W doskonałych humorach dzieci wróciły do szkoły.

 

W poniedziałek 16.10.2017r z okazji Święta Edukacji Narodowej chór szkolny wystąpił w Domu Kultury na ul. Beskidzkiej. Zaprezentował kilka piosenek związanych z tym Świętem oraz  utwór „Cichosza” w wykonaniu uczniów klasy 7c. Publiczność doceniła zaangażowanie uczniów i występ ich nagrodziła gromkimi brawami.

APEL Z OKAZJI DNIA NAUCZYCIELA

12 października 2017 odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Nauczyciela przygotowany przez uczniów klas 3a, 3c i 3g. Temu dniu towarzyszyło hasło: „Za trud, za serce, za uśmiech… Dziękujemy!”.  Uczniowie poprzez śpiew, recytację wierszy i życzenia wyrazili wdzięczność nauczycielom za ich codzienną pracę. Podczas apelu nauczyciele otrzymali skromne upominki przygotowane przez uczniów podczas pobytu na świetlicy szkolnej.

 

10 października 36 uczniów naszej szkoły wzięło udział w ogólnopolskim przedsięwzięciu – pisali V Małopolskie Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”. Zmagania na etapie szkolnym wygrali:
1.  m. – Aleksandra Widulińska – kl. 6c;
2. m. –  Oliwia Łaciak – kl. 7;
3. m. – Natalia Bulek – kl. kl. 6c.
Mistrzom Ortografii gratulujemy i czekamy na wyniki kwalifikacji do II etapu.

 

Wycieczka integracyjna klasy 4D i 4F do Pieskowej Skały.

W dniu 10 października 2017 obie klasy czwarte wyjechały z Krakowa do Ojcowskiego Parku Narodowego. Uczniowie zwiedzili dwie wystawy w komnatach zamku w Pieskowej Skale i obejrzeli Maczugę Herkulesa.  Następnie ruszyli pod opieką przewodnika na spacer w Dolinę Sąspowską ,aż do Bramy Krakowskiej i źródełka miłości. Po  krótkim odpoczynku pojechaliśmy do Jaskini Nietoperzowej, gdzie zobaczyliśmy w rozległej jaskini kilka nietoperzy. Zwiedzanie jaskini z kolejnym przewodnikiem było niezwykłym doświadczeniem dla całej grupy. Po wyjściu z jaskini uczniowie zjedli upieczone na grillu kiełbaski. Wszyscy wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń do Krakowa.

 

W poniedziałek 9 października 2017 uczniowie klasy 3e i 3f wyjechali wraz z wychowawczyniami P. Renatą Pogorzelską i P. Anną Kucharską  na pięciodniową ,,Zieloną Szkołę’’ do Jodłówki Tuchowskiej. Program zielonej szkoły był wypełniony różnymi atrakcyjnymi zajęciami, spacerami i zabawami. Uczniowie podczas pieszych wędrówek mieli okazję poznać malowniczo  położoną miejscowość z pasmem górskim Brzanki. Dzieci oprócz codziennych zajęć dydaktycznych uczestniczyły w konkursach, teleturniejach .Nie zabrakło takich atrakcji jak: karaoke, dyskoteka ,pokaz mody i fryzur itp.Odbyła się również jednodniowa wycieczka do Bóbrki gdzie uczniowie zwiedzali Muzeum Przemysłu Naftowego oraz do Żarnowca gdzie znajduje się Muzeum Marii Konopnickiej  patronki naszej szkoły. Pobyt na zielonej szkole dostarczył uczniom nowych wrażeń, doświadczeń i pozytywnych przeżyć oraz możliwość integracji. Każdy uczeń miał szansę pokazania się z jak najlepszej strony, gdyż zadania, które przed nim stawiali nauczyciele, były dostosowane do ich  możliwości. Do domu uczniowie wrócili  uśmiechnięci i zadowoleni, z mnóstwem miłych wspomnień.

 

7d w Muzeum Narodowym na wystawie ” # dziedzictwo” oraz lekcji „Historia”

W piękny październikowy dzień odbyliśmy podróż w głąb historii, w głąb polskiej tożsamości, w głąb kultury narodowej, ale także w poszukiwaniu jej związków z otaczającym nas światem. Tytuł wystawy zawiera znak „hasztag” stosowany w przestrzeni internetowej , za pomocą którego oznacza się treści istotne, komentowane przez przez użytkowników sieci. W ten sposób odnosi się do idei otwartej dyskusji na temat tego, co jest naszym dziedzictwem… Wystawa dzieli się na cztery kategorie:
geografia; język ;obywatele: obyczaj..

 

Dnia 3 października 2017 roku klasy 6a i 6c wraz z opiekunami uczestniczyła w lekcjach muzealnych na terenie Muzeum Narodowego w Krakowie (Gmach Główny).
Uczniowie w czasie aktywnego zwiedzania aktualnej wystawy dociekali wraz z przewodnikiem, czym jest dziedzictwo i jaką grupę ludzi obejmuje. Mieli też okazję obejrzeć najsłynniejszy obraz w polskich zbiorach muzealnych, czyli „Damę z gronostajem” Leonarda da Vinci oraz poznać jego historię.
To były niezapomniane zajęcia historii, sztuki i języka polskiego.

 

W ramach Małopolskiej Nocy Naukowców 2017 uczniowie klasy IB uczestniczyli
w warsztatach „Wszystkie kolory witaminy C”. Zajęcia odbyły się na Wydziale Farmaceutycznym UJ CM.
Dzieci, przebrane w naukowców, / białe kitle, okulary, rękawiczki / wykonywały doświadczenia z wykorzystaniem witaminy C. Poznały jej właściwości kwasowe, obserwowały zmiany barw.
Ostatnim zadaniem do wykonania było uzyskanie kosmetyku przeciw starzeniu skóry. Udało się!
Krem trafił do pojemniczków oklejonych odpowiednimi naklejkami. Dzieci zabrały je ze sobą wraz z cukierkami i pamiątkowymi gadżetami.  To była niecodzienna lekcja.

 

Klasy 4b i 4 c ze swoimi wychowawcami p. Beatą Rokosz i p. Adamem Berskim pod koniec września 2017 wyjechały na obóz integracyjny do Sidziny (k. Jordanowa).
W trakcie obozu uczestniczyliśmy w licznych warsztatach i zabawach integracyjnych.
Spędzaliśmy także czas na boisku piłki nożnej oraz huśtawkach i karuzelach.
Nie zabrakło również spacerów podczas, których poznawaliśmy historię okolicy,
a niektórzy z nas poszukiwali grzybów jadalnych – a było ich naprawdę sporo.

Wieczorem w sobotę rozpaliliśmy ognisko by wspólnie trochę pośpiewać i upiec sobie kiełbaski.
Pogoda i humory nam dopisywały. Wracaliśmy wesołym i rozśpiewanym autobusem nie mogąc doczekać się następnych wspólnych wyjazdów.

 

Dnia 29 września 2017 roku klasy 5b, 5d i 6a wraz z opiekunami obejrzały w Teatrze Współczesnym w Krakowie przedstawienie „Wyspa skarbów”. Uczniowie przeżywali
z bohaterami przygody rywalizujących o tajemniczą mapę bohaterów. Następnie wzięli udział  w warsztatach teatralnych prowadzonych metodą dramy przez jedną z aktorek. Wszyscy miło i twórczo spędzili ten czas.

 

Nasza szkoła uczestniczyła w akcji VII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia (ang. World Multiplication Table Day) organizowanej w dniu 29 września 2017 roku.
W imprezie biorą udział szkoły z całego świata. Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna, odbywająca się zawsze w ostatni piątek września, która ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia, a także uświadomić, iż znajomość jej jest niezbędna w życiu codziennym.
Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mają okazję nadrobić te zaległości. W szkole zostały rozwieszone specjalne plakaty z tabliczką mnożenia, dzięki czemu można było odświeżyć pamięć. Następnie uczniowie zdawali egzamin ze znajomości tabliczki mnożenia i mogli sprawdzić swoje umiejętności, a także otrzymać odznakę Eksperta Tabliczki Mnożenia.
W dniu święta, uczniowie utworzyli specjalny mobilny Patrol Egzaminacyjny i przepytywali nauczycieli, pracowników szkoły oraz napotkane osoby.  Dużą atrakcją okazało się egzaminowanie odwiedzających naszą szkołę strażaków!
Osoby, które poprawnie odpowiedziały na wylosowane pytania, otrzymały odznakę Eksperta Tabliczki Mnożenia. Okazało się, że w naszej szkole tabliczkę mnożenia świetnie znają zarówno uczniowie jak
i nauczyciele:)

 

7d w Starym Teatrze w Krakowie

 ”Wraz z klasą miałem przyjemność obejrzeć przedstawienie „Kopciuszek”wystawione na Scenie Kameralnej Teatru Starego. Dla wielu widzów przyzwyczajonych do tradycyjnej baśni, znających Kopciuszka od dziecinnych lat, inscenizacja ta mogła okazać się niemałym zaskoczeniem.Nie była to klasyczna znana forma, lecz współczesna reinterpretacja. Reżyserka tego spektaklu , Anna Smolar, wykorzystała tekst współczesnego francuskiego dramatopisarza Joela Pommerata..”
fragm. recenzji Ryszarda Kierzkowskiego,ucznia kl.7d

 

W dniu 28.IX.2017 r. odbył się Turniej Piłki Siatkowej organizowany przez SALOS Kraków RP,
XI Dzielnicę Podgórze Duchackie oraz SP NR 149 w Krakowie.W turnieju wzięło udział 10 drużyn, w tym reprezentacja SP27 w składzie:

1.Helena Łabędź 5d
2.Oliwia Wojciechowska 5d
3.Patrycja Myrek 6b
4.Elwis Andruszewski 6b
5.Mateusz Krzewski 6a
6.Szymon Więckowski 6a
7.Michał Hadała 6c

Drużyna z SP 27 zajęła zaszczytne II-gie miejsce zdobywając puchar,pamiątkowy dyplom oraz medale
i upominki dla każdego uczestnika zawodów.

 

 

20 września uczniowie klasy 1a byli w Muzeum Etnograficznym i uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych
,,W dawnej szkole”. Zajęcia były niezwykle ciekawe.Dzieci poznały życie swoich rówieśników ponad 100 lat temu. W izbie podhalańskiej dowiedziały się o warunkach mieszkaniowych i obowiązkach domowych dzieci,  w izbie szkolnej  miały możliwość poznać szkołę sprzed lat – ławki z kałamarzem, dawne gry i zabawy, drewniane tabliczki i inne przybory szkolne, ośle uszy i woreczki z grochem. Dzieci bawiły się doskonale.

 

7d w Międzynarodowym Centrum Kultury

„Adriatycka epopeja” to  wystawa poświęcona największemu chorwackiemu artyście XX wieku – Ivanowi Meštroviciowi zorganizowana przez MCK w Krakowie.

Właśnie tutaj poszukiwaliśmy sensów oraz ukrytych znaczeń dzieł sztuki. Odkrywaliśmy wątki łączące wiele kultur. Odbyliśmy fascynującą wędrówkę do świata kultury śródziemnomorskiej.  Odkrywaliśmy wątki biblijne i mitologiczne rzeźb Meštrovicia.

 Posted by at 15:58