Z życia szkoły

Rok szkolny 2020/2021

Szkoła w radiu

Chętni uczniowie z klas 4b i 4c biorą udział w projekcie „Szkoła w radiu – audiobook”.

Projekt adresowany jest do grup szkolnych ze szkół podstawowych.

15 marca pod opieką Pani Joanny Grążko-Brody trzynaścioro uczniów naszej szkoły uczestniczyło w warsztatach multimedialnych w Radiu Pryzmat. W ramach projektu dzieci poznały radio, jego wyposażenie (mikrofony, mikser, słuchawki, hybrydę telefoniczną etc.). Dziennikarka, Pani Anna Worobiec – Tonia oprowadziła uczestników projektu po Radiu Pryzmat za pośrednictwem platformy Meet. Dzieci mogły aktywnie uczestniczyć w zwiedzaniu i poznawaniu tajników radia oraz zadawać pytania. W czasie tych warsztatów nagraliśmy w studiu bajkę Ignacego Krasickiego i dzięki czarom Pani Ani Worobiec – Toni zmiksowaliśmy ten utwór, czytany przez polonistkę.

Teraz czekamy na drugi etap zajęć. Efektem projektu będzie nagrany wspólnie przez grupę, a następnie zmontowany, wzbogacony muzyką i efektami dźwiękowymi audiobook, który będzie wyemitowany w Radiu Pryzmat oraz przekazany w formie pliku .mp3 uczestnikom oraz opiekunowi grupy. Przygotowania chętnych uczniów z klas 4b i 4c pod kierunkiem Pani Joanny Grążko-Brody już trwają!

W załączeniu nagranie bajki:

W dniu 04 lutego odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas I Szkoły Podstawowej nr 27 w Krakowie. Pasowanie miało miejsce w korytarzu obok sal lekcyjnych.
Do grona braci uczniowskiej dołączyło 86 uczniów. W odświętnie udekorowanej sali zebrali się dyrekcja szkoły, wychowawcy i bardzo przejęci pierwszoklasiści. Oprawę tego święta stanowiła część artystyczna przygotowana przez wychowawczynie klas pierwszych, panie: Joannę Karolus, Annę Marcinkowską, Joannę Sieńko i Justynę Sułowską. Mali wykonawcy zaprezentowali się w wierszach i piosenkach. Po części artystycznej nastąpiła uroczystość ślubowania. Aktu pasowania dokonały pani dyrektor Elżbieta Kaltenberg  oraz panie wicedyrektor: Anna Piech i Ewa Adamczyk. Cała uroczystość zakończyła się poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. Ostatnim prezentem były dyplomy pasowania na ucznia wręczone przez wychowawczynie.
Ten wyjątkowy dzień na długo pozostanie w pamięci nie tylko pierwszoklasistów, ale także ich wychowawczyń i dyrekcji szkoły.

Uczniowie klasy 3c wzięli udział w projekcie „Ze sztuką za pan brat”. Przygodę ze sztuką rozpoczęli od zapoznania się z twórczością i dziełami sztuki światowej sławy artystów takich jak: Vincent Van Gogh, Pablo Picasso, Michał Anioł Buonarotti, Edward Munch, Jan Matejko i Stanisław Wyspiański. Następnie wzięli do ręki pędzle oraz palety z farbami i wcielili się w rolę malarzy tworząc różne rodzaje dzieł: portrety, pejzaże oraz abstrakcje. Najodważniejsi uczniowie podjęli wyzwanie przygotowane przez wychowawcę klasy i niczym Michał Anioł w Kaplicy Sykstyńskiej malowali freski… leżąc w sali 57, gdzie za sklepienie posłużyły im spody ławek. Efekty ich zaangażowania były zdumiewające. Powstały wspaniałe prace, pełne kolorów, magii i abstrakcji. Wszyscy byli bardzo zadowoleni ze swoich dzieł.

Wykonanie masek, smakołyki i dobra zabawa towarzyszyła uczniom klasy 3c podczas zabawy kończącej karnawał. Imprezę tę rozpoczęliśmy od zrobienia masek. Po ciężkiej pracy nastąpiła chwila na małe co nie co. Następnie posileni i pełni energii, udaliśmy się na salę gimnastyczną, gdzie podczas gier i zabaw z muzyką bawiliśmy się do końca zajęć. Pandemiczna rzeczywistość nie przeszkodziła nam w zabawie.

W ramach realizacji Programu wychowawczo-profilaktycznego Szkoły Podstawowej nr 27   w Krakowie, w klasach drugich przeprowadzono zajęcia edukacji antynikotynowej dla uczniów    klas I- III szkół podstawowych pod nazwą „ Nie pal przy mnie, proszę”.
Program  inicjowany przez Państwową Inspekcję Sanitarną obejmował  treści dotyczące zdrowia  i był realizowany w formie warsztatów. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, podczas których wykonali prace plastyczne w formie plakatów.

Czasy edukacji zdalnej zainspirowały uczniów klasy 3c do innego, niż dotychczas sposobu omawiania lektury. Uczniowie po przeczytaniu książki Astrid Lindgren pt. „Dzieci z Bullerbyn” stworzyli swój własny Padlet. Podzieleni na grupy, opracowali określone tematy zgodnie ze swoimi możliwościami i umiejętnościami. Powstały znakomite prezentacje w programie Power Point, filmy, notatki w programie Word czy tradycyjne notatki w zeszycie szkolnym.  Efekty ich pracy można obejrzeć pod linkiem: https://padlet.com/mwidulinska/1dw40vwa69aj8rjn

Dzieci z klasy 1c prowadzą cykliczne zajęcia w ramach Dnia Eksperymentów. Sami przygotowują wszystkie przedmioty i materiały potrzebne do zaprezentowania całej klasie wybranego eksperymentu. Wyjaśniają również jak eksperyment przebiegał, a dzieci zastanawiają się dlaczego mogliśmy obserwować takie efekty. Wszyscy się świetnie bawimy. Z niecierpliwością czekamy na kolejny Dzień Eksperymentów.

 

Uczniowie klasy 3c zostali aktorami. W czasie jesiennego lockdownu nagrali w różnych miejscach filmiki (w domu, w sadzie, na plaży). Zagrali w nich główną rolę recytując wiersze Juliana Tuwima. Scenografia, rekwizyty i charakteryzacja, którą stworzyli potwierdziła tylko ich pomysłowość, kreatywność i niekonwencjonalne myślenie.

Pod koniec września klasa 5b wybrała się na jesienny spacer do Parku Jerzmanowskich. Został on ponownie oddany do użytku po gruntownej rewitalizacji, dzięki której zyskał na jeszcze większej atrakcyjności. Pojawiły się dodatkowe atrakcje dla naszych Milusińskich a w  centralnym punkcie parku zagościła zabytkowa fontanna projektu prof. Wiktora Zina która niegdyś stała  na Krakowskim Rynku. Towarzyszyła nam przepiękna, słoneczna pogoda, doskonałe humory, a przede wszystkim chęć spędzenia czasu  na wspólnej zabawie.

Rok szkolny 2019/2020

Mikołaj obdarował dzieci z 3b biletami do kina.  10 grudnia w Cinema City  Bonarka  obejrzeliśmy„ Magiczne święta Ewy”, film pełen rodzinnego ciepła i  radości  płynącej z nadchodzących świąt. Widok zimowego lasu i jego mieszkańców wzbudzały zachwyt.  Postawa bohaterów  „walczących” w obronie zagrożonych gatunków zwierząt i starych drzew  przypomniała o konieczności ochrony środowiska naturalnego.
Film był wspaniałym prezentem, z mądrym przesłaniem dla widza.  Mikołajkowa czapka dołożona do każdego biletu sprawiła dzieciom wielką frajdę.

28 listopada uczniowie klasy 3a i 3b wybrali się do Magicznego Domku w Głogoczowie. Tajemne zakamarki, wystrój pomieszczeń, liczne zabawki z dawnych lat  stworzyły bajkową atmosferę. Ubrania wyciągane z ” babcinej szafy” stały się okazją do przebierania. Było zabawnie i kolorowo. Podczas dyskoteki na dywanach wirowały pomysłowe przebrane postaci. Lanie wosku i inne andrzejkowe wróżby były  ważnym elementem naszego pobytu w tym miejscu. Podczas zabaw na świeżym powietrzu dzieci pokazały swoje umiejętności sportowe, zwinność, szybkość, zręczność a także odwagę. Niezwykły mural w pięknym ogrodzie ukrywał zwierzęta. Odnaleźć  je nie było łatwym zadaniem, ale wszyscy dali radę!
Pobyt w Magicznym Domku oraz wszystkie atrakcje pozostaną na długo w pamięci.  Spędziliśmy tam przyjemne chwile pod opieką sympatycznej pani Wiktorii.

15 listopada  2019 r uczniowie klasy  2e udali się na wycieczkę do Muzeum Archeologicznego w Krakowie na warsztaty pt. „Egipski design”.
W pierwszej części  uczniowie zwiedzali wystawę „Bogowie starożytnego Egiptu” wprowadzającą w barwny świat kultury, sztuki i wierzeń mieszkańców starożytnego Egiptu. Następnie  zainspirowani obejrzanymi zabytkami w części warsztatowej na lnianych, ekologicznych torbach malowali  wzory związane z tematem – skarabeusza, maskę grobową lub profilowe popiersie królowej Neferetiti.
Wykonane  przez siebie torby  zabrali ze sobą .

 5 listopada 2019 roku uczniowie klasy 3a i 3b byli w Teatrze Groteska na przedstawieniu ,,Piękna i Bestia”. Ten przepiękny spektakl oparty na XVIII-wiecznej powieści Jeanne-Marie Leprince de Beaumont  pokazał dzieciom, że miłość oraz poświęcenie zdolne są przełamać wszelkie bariery i uczynić każdego człowieka szczęśliwym. Uprzedzenie, strach, upór czy nietolerancja niejednokrotnie  zaburzają nam odbiór tego, co najważniejsze – prawdziwej istoty drugiego człowieka. Głównym wątkiem przedstawienia jest ponadczasowa myśl: Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu, co jest idealnym drogowskazem dla młodego człowieka.
Wspaniała gra aktorów, piękna oprawa muzyczna, dekoracje i efekty specjalne oczarowały wszystkich widzów, którzy głośnymi oklaskami podziękowali za cudownie spędzone chwile.

22 października 2019r.uczniowie klasy 3a w celu przygotowania się do udziału  w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Krakowie ,,Krakusek”  uczestniczyli w zajęciach Akademii Żakowskiej. Dzieci poznawały krakowskie uroczystości pełne majestatu i splendoru. Wędrując drogą królewską uważnie słuchały przewodnika, obserwowały i wykonywały zadania związane z historią naszego miasta .Pracowały z dużym zaangażowaniem. Zajęcia utrwaliły posiadaną już wiedzę i dostarczyły nowych, ciekawych informacji o Krakowie, jego zabytkach i postaciach z nim związanych.             Atrakcją wycieczki był słodki poczęstunek w zabytkowej kawiarni Noworolskiej  w Sukiennicach.

22 października 2019 r. klasa 2 b odwiedziła Manufakturę Czekolady przy ul. Brzozowej w Krakowie.  Dzieci brały udział słodkich warsztatach, w czasie których wykonały ręcznie praliny, „malowały” czekoladowe obrazki, a przy okazji dowiedziały  się wiele o historii
i procesie produkcji kakaowych słodkości.
Radości i zabawie nie było końca. Brudne dzieci – to szczęśliwe dzieci.

Uczniowie klasy 2c w dniach 5-20.10.2019 przystąpili do EU Code Week, czyli Europejskiego Tygodnia Kodowania. Jest to inicjatywa promująca programowaniei umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób. Nauka kodowania pomaga wszystkim zrozumieć otaczający nas świat, który ulega ciągłym zmianom. Rozwijanie umiejętności kodowania, myślenia obliczeniowego sprzyja tworzeniu nowych pomysłów. Dlatego właśnie przystąpiliśmy do tego wyzwania.
Przystępując do Code Week, uczniowie klasy 2c jednocześnie biorą udział w konkursie „Wyzwanie Code Week 2019 z Uczymy Dzieci Programować”, którego organizatorem jest EduSense. Za zadanie mają wykonać w 10 dni – 10 zadań przygotowanych przez ambasadorów Ogólnopolskiego Programu „Uczymy dzieci programować”, w którym klasa 2c również bierze udział.
Trzymajcie za nas kciuki 😉 Nagrody czekają!

W piątek 18 października uczniowie klasy 1d oraz 3c byli na wycieczce  autokarowej w gospodarstwie agroturystycznym, w Gruszowie. Dzieci jeździły na koniach, spacerowały po lesie, były w sadzie oraz na  polu ,gdzie odbyły się jesienne wykopki ziemniaków. Uczniowie zrobili jesienne przetwory- kompoty z jabłka i aronii. Po pracy, przy   pięknej, słonecznej pogodzie były zabawy ruchowe na świeżym powietrzu- na trampolinie, zjeżdżalni, na huśtawkach, hamakach. Następnie  jechaliśmy za traktorem na drewnianym wozie do tartaku. Podczas jazdy podziwialiśmy jesienne krajobrazy polskiej wsi.

17 października uczniowie klasy 3b uczestniczyli w zajęciach Akademii Żakowskiej w ramach przygotowania do „ Krakuska” –  Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Krakowie.
Spacer Drogą Królewską i praca zespołowa przy wypełnianiu kart pracy, pozwoliły dzieciom poznać krakowskie uroczystości pełne majestatu i splendoru, przybliżyły sylwetkę i artystyczną twórczość Jana Matejki, odkryły uroki Rynku. Na dziedzińcu Collegium Maius  dzieci odszukały wyjątkowy zegar, wygrywający melodię pieśni studenckiej Gaudeamus. Melodii towarzyszył pochód drewnianych postaci związanych z Uniwersytetem.
Zajęcia utrwaliły posiadaną już wiedzę i dostarczyły wielu cennych, nowych informacji o rodzinnym mieście.
Przerwa śniadaniowa spędzona w sali kawiarni Noworolskiej była dodatkową atrakcją tej udanej wycieczki.
Dnia 20 września klasa 2e wybrała się  do Instytutu Fizyki  Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wycieczka została zorganizowana  dzięki uprzejmości Pana Macieja Michalika, który jest wykładowcą tegoż wydziału a także tatą ucznia klasy . Uczniowie  dowiedzieli  się bardzo wielu rzeczy o zjawiskach fizycznych oraz brali udział w doświadczeniach takich jak: krzesło obrotowe – hantle i efekt żyroskopowy, półkule magdeburskie, kula w pętli – siła odśrodkowa ,plazmowa ,zderzenia sprężyste kul ,nurek Kartezjusza, pudło do znikania, piłki w strudze powietrza ,lustro weneckie ,ciekły azot. Zainteresowanie uczniów było bardzo duże .
Udział w doświadczeniach był dla uczniów nie tylko nauką , ale również i świetną zabawą.

 4 października uczniowie klasy 3a i 3b wybrali się do Parku Edukacji Globalnej ,,Wioski Świata”. Z wielkim zainteresowaniem zwiedzili tradycyjną ghańską wioskę, papuaski dom na palach, mongolską jurtę, arktyczne igloo, indiańskie tipi oraz peruwiańską chatę. Piękne fotografie, niezwykłe opowieści i opisy oraz różnego rodzaju eksponaty i wyroby rękodzielnicze zgromadzone w każdym miejscu wzbogaciły wiedzę dzieci na temat  życia mieszkańców  w różnych zakątkach  Ziemi. Uczniowie wzięli udział w warsztatach ,,Mieszkańcy Afryki”, na których dowiedzieli się m.in. co to jest wolontariat i na czym polega  pomoc krajom słabiej rozwiniętym. Wspaniale bawili się na wieloformatowej mapie świata przenosząc się z państwa do państwa, z kontynentu na kontynent. Pobyt w parku był niezapomnianą lekcją nie tylko geografii i  historii, ale także szacunku   i miłości do drugiego człowieka.

Dnia 20 września klasa 2e wybrała się  do Instytutu Fizyki  Uniwersytetu Jagiellońskiego
w Krakowie. Wycieczka została zorganizowana  dzięki uprzejmości Pana Macieja Michalika ,który jest wykładowcą tegoż wydziału , a także tatą ucznia klasy . Uczniowie  dowiedzieli  się bardzo wielu rzeczy o zjawiskach fizycznych oraz brali udział w doświadczeniach takich jak: krzesło obrotowe – hantle i efekt żyroskopowy, półkule magdeburskie, kula w pętli – siła odśrodkowa, plazmowa, zderzenia sprężyste kul, nurek Kartezjusza, pudło do znikania, piłki w strudze powietrza, lustro weneckie ,ciekły azot. Zainteresowanie uczniów było bardzo duże.
Udział w doświadczeniach był dla uczniów nie tylko nauką, ale również i świetną zabawą.

2a i 2c na zielonej szkole

W poniedziałek 16 września 2019 uczniowie klasy 2a i 2c wyjechali wraz z wychowawczyniami Panią Agnieszką Klupą i Panią Moniką Widulińską  na pięciodniową ,,Zieloną Szkołę’’ do Jodłówki Tuchowskiej. Program zielonej szkoły był wypełniony różnymi atrakcyjnymi zajęciami, spacerami i zabawami. Uczniowie podczas pieszych wędrówek mieli okazję poznać malowniczo  położoną miejscowość z pasmem górskim Brzanki. Dzieci oprócz codziennych zajęć dydaktycznych uczestniczyły w konkursach, teleturniejach. Nie zabrakło takich atrakcji jak: karaoke, dyskoteka, ognisko, itp. Odbyły się również dwie jednodniowe wycieczki. Jedna do Muzeum Lalek w Pilźnie. Tam uczniowie mieli okazję zobaczyć lalki z różnych stron świata, obserwować pracę krawcowej oraz wykonać swoją kukiełkę. Druga wycieczka odbyła się do Gospodarstwa Pasiecznego Sądecki Bartnik w Stróżach. Tam z kolei uczniowie poznali wiele ciekawostek na temat życia pszczół. Zobaczyli jak wygląda ul od środka. Wykonali również świece z plastra miodu. Pobyt na zielonej szkole dostarczył uczniom nowych wrażeń, doświadczeń i pozytywnych przeżyć oraz możliwość integracji. Każdy uczeń miał szansę pokazania się z jak najlepszej strony, gdyż zadania, które przed nim stawiali nauczyciele, były dostosowane do ich  możliwości. Do domu uczniowie wrócili  uśmiechnięci i zadowoleni, z mnóstwem miłych wspomnień.

Dnia 18 września 2019r uczniowie klasy 7D odwiedzili „Przewrotki”. Zaproszenie do zabawy na kółkach było nagrodą za aktywny udział w kampanii „Rowerowy maj”. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach z instruktorami, rywalizowali w wielu konkurencjach, a przede wszystkim świetnie się bawili.

 

Rok szkolny 2018/2019

20 maja 2019 roku klasa 2c i 3 d wyjechały do Piwnicznej. Miasteczko przywitało nas piękną pogodą, co natychmiast wykorzystaliśmy idąc na bardzo długą wycieczkę po okolicy. To był świetny wybór, ponieważ był to ostatni dzień ze słońcem. Kolejne dni były pochmurne i deszczowe. Nic sobie z tego nie robiliśmy, spędzaliśmy czas aktywnie, korzystając z parasoli i peleryn. Wszyscy wrócili do Krakowa zadowoleni, a niektórzy chcieli w Piwnicznej zostać na dłużej. Jak widać pogoda nie jest najważniejsza!

22 lutego uczniowie klasy II b udali się do Muzeum Przyrodniczego.
Wyjście  to było wspaniałą lekcją przyrody, połączeniem świata nieożywionego z żywą fauną i florą. Oglądaliśmy duże kręgowce, żyjące w epoce lodowcowej, na czele
z unikatowym, zachowanym w całości nosorożcem włochatym. Na wystawie akwarystycznej podziwialiśmy różnorodne gatunki ryb. Bardzo spodobała nam się ekspozycja z żywymi małpkami, gekonami, legwanami i wężami. W lesie tropikalnym, który jest  uzupełnieniem części egzotycznej muzeum, zobaczyliśmy tropikalne rośliny. Wśród nich również te, których używamy w życiu – banany, kawa, wanilia, kardamon. Nasz wzrok przyciągały także  bajecznie kolorowe motyle, wspaniałe okazy kamieni i bursztynów.
Pobyt w muzeum był czasem nie tylko edukacji, ale i rozrywki. Wycieczka połączyła przyjemne z pożytecznym.

W dniu 14 lutego 2019 roku uczniowie klas drugich oraz 3a,b,d brali udział w warsztatach udzielania pierwszej pomocy prowadzonych przez
ratownika medycznego z Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Uczniowie przypomnieli sobie numery telefonów alarmowych, zasady wzywania pogotowia ratunkowego, udzielania pierwszej pomocy, poznali zasadę działania defibrylatora.

Akademia Kropelki to warsztaty edukacyjne organizowane przez Wodociągi m. Krakowa,w których 31 stycznia uczestniczyli uczniowie klasy 2b. Zajęcia, poprowadzone w formie zabawy i pracy zespołowej, przybliżyły dzieciom ważny temat „ Woda i jej znaczenie w życiu człowieka”. Różnorodność wykonywanych zadań uatrakcyjniały jeszcze barwne pomoce dydaktyczne. Na zakończenie zajęć wszyscy uczestnicy warsztatów obdarowani zostali upominkami. Do szkoły wrócili zadowoleni Absolwenci Akademii Kropelki.

4e postanowiła zacząć nowy rok od wizyty w  gmachu Teatru Proxima. 7 stycznia br. udała się  razem z klasą 4B   na ulicę Krakowską 41 w Krakowie, by na deskach teatralnych zobaczyć „ Akademię Pana Kleksa“. Przedstawienie bardzo  się podobało. Było wesoło, kolorowo, muzycznie  i tanecznie. Wszyscy bawili się świetnie  wcielając w uczniów Ambrożego Kleksa.  Razem śpiewali, uczyli się kleksografii a na koniec wspólnie z Panem Kleksem gotowali obiad w jego magicznej kuchni. Teatr to zdecydowanie ich miejsce i odwiedzą go jeszcze z pewnością!

W czwartek , 3 stycznia odbyła się lekcja muzealna „W świecie superbohaterów” – klasa 6e oglądała wystawę NIEPODLEGŁOŚĆ w Muzeum Narodowym.

19 grudnia klasa 4E ,w towarzystwie klasy 4B , udała się do CH Plaza, by w ramach Mikołajek oddać się zabawie . Na początek daliśmy z siebie wszystko na kręglach, gdzie przez ponad godzinę rywalizowaliśmy ze sobą w pięcioosobowych zespołach. Później poszliśmy uzupełnić straty kalorii w Mc Donaldzie, by na koniec dać się wprowadzić w świąteczny nastrój w kinie podczas seansu filmowego. Każdy mógł znaleźć dla siebie coś dobrego, odpocząć, pośmiać się lub po prostu zjeść górę frytek😊

Święty Mikołaj obdarował dzieci z klasy 2b zaproszeniem do Centrum Wspinaczkowego       „ FORTECA”.  Ścianki wspinaczkowe nikogo nie przeraziły. Uczniowie bardzo chętnie przystąpili do „ zdobywania szczytów”. Pokazali swoje umiejętności sportowe: zwinność, szybkość, zręczność a także odwagę. Rywalizowali pamiętając o sportowych zasadach. Dokładając do słodkości takie zaproszenie Święty Mikołaj „trafił w dziesiątkę”. Sprawił dzieciom wielką frajdę.

16 listopada 2018 uczniowie klasy 1a i 1c wraz ze swoimi wychowawcami, panią Agnieszką Klupą i panią Moniką Widulińską wzięli udział w projekcie „MALI RATOWNICY” zorganizowanym przez KRAKOWSKIE POGOTOWIE RATUNKOWE. Podczas zajęć dzieci zostały przeszkolone z zakresu pierwszej pomocy, dowiedziały się jak należy zachowywać się w sytuacjach kryzysowych oraz jak wezwać pomoc. Nauczyły się również prawidłowej rozmowy z dyspozytorem oraz zobaczyły jak wygląda karetka z bliska. Każdy uczeń  mógł wejść do ambulansu i zobaczyć, jak wygląda nowoczesny sprzęt niezbędny do ratowania ludzkiego życia. Uczniowie poznali również obsługę AED – automatycznego defibrylatora zewnętrznego.
Największym przeżyciem, nie tylko dla uczniów, ale również wychowawców
i rodziców było odwiedzenie centrum dyspozytorskiego i poznanie z bliska pracy dyspozytora. Mieliśmy okazję przysłuchiwać się rozmowom dyspozytorów, którzy przyjmowali zgłoszenia od ludzi  wzywających pomoc poszkodowanym. To było bardzo poruszające przeżycie, które z pewnością na długo zapadnie uczniom w pamięci i uwrażliwi ich na potrzeby innych.

Nasza szkoła włączyła się do akcji „Bijemy Rekord dla Niepodległej”, ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Radę Dzieci i Młodzieży przy MEN.

9 listopada, o godzinie 11:11 uczniowie klas I-III zebrali się na szkolnym korytarzu, natomiast uczniowie klas IV-VIII – na sali gimnastycznej, aby wspólnie zaśpiewać czterozwrotkowy hymn narodowy. Wydarzenie to zostało przyjęte z wielkim entuzjazmem, a sama prezentacja hymnu wzruszyła i zjednoczyła społeczność szkolną.  Uroczystość tę poprzedziły przygotowania, podczas których uczniowie klas młodszych wykonali flagi
i kotyliony w barwach narodowych oraz śpiewali pieśni patriotyczne. W ten sposób  uczciliśmy 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę i biliśmy „Rekord dla Niepodległej” we wspólnym śpiewaniu hymnu.

7 listopada zaprosiliśmy rodziców naszych pierwszoklasistów na seminarium inspirujące „Dziecko w szkole”. Podczas spotkania nie zajmowaliśmy się kwestiami dydaktycznymi, ale tym, jak mądrze wspierać dziecko, aby radziło sobie jak najlepiej z edukacją szkolną. Jak oddać mu za nią odpowiedzialność, jednocześnie nie pozostawiając samego. Jak funkcjonować w triadzie ja – moje dziecko – szkoła?
Spotkanie poprowadziła Agnieszka Barber. Serdecznie dziękujemy rodzicom za udział w zajęciach.

Klasy 1a i 1c w Teatrze Ludowym

7 listopada 2018 uczniowie klas 1a i 1c wraz z opiekunami obejrzeli w Teatrze Ludowym
w Krakowie przedstawienie pt. „Kot w butach”. Z wielkim zaciekawieniem i radością oglądali przygody kota, który nie tylko mówił, ale jeszcze śpiewał i tanecznym krokiem wprowadził widzów w świat Janka, jego biedy i kłopotów. Wychodząc z teatru każdy wiedział, że w życiu najważniejsze jest dobro i prawda, a pieniądze szczęścia nie dają. Wszyscy uczniowie w szkole jeszcze długo opowiadali o przygodach kota w butach. Zainspirowani tym, co zobaczyli z wielką przyjemnością przystąpili do wykonania prac plastycznych na temat spektaklu.

12 października w naszej szkole odbyła się niezwykle ważna uroczystość ślubowania
i pasowania uczniów klas pierwszych
. Z samego rana do  sali gimnastycznej wkroczyli
w pełnej gali uczniowie klas pierwszych. Pierwszoklasiści zaprezentowali program artystyczny, w którym zdali pierwszy egzamin na ucznia. Śpiewająco odpowiadali na pytania dotyczące naszej ojczyzny, szkolnej nauki oraz  zasad zachowania. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że pierwszoklasiści egzamin pięknie zdali i  mogą już zostać przyjęci do braci uczniowskiej.  Zatem po części artystycznej przyszła kolej na część oficjalną. Na salę został wprowadzony sztandar szkoły. Następnie przedstawiciele klas oraz wszyscy uczniowie kierując prawą dłoń w kierunku sztandaru powtarzali słowa przysięgi. Po ślubowaniu pani dyrektor Alicja Kostrz oraz jej zastępczynie pani Elżbieta Kaltenberg i Anna Piech przystąpili do pasowania uczniów.

Mamy nadzieję, że ten ważny moment w życiu każdego ucznia pozostanie na długo w ich pamięci.

Kochane Pierwszaki! Cieszymy się, że jesteście już uczniami i życzymy Wam sukcesów w nauce. Niech zdobywanie wiedzy będzie dla Was radością!

W piękny jesienny dzień, 5 października, uczniowie klasy 2 a i 2 b pojechali do Branic. Brali udział w warsztatach edukacyjnych „ I ty możesz zostać archeologiem”. Program zajęć obejmował zwiedzanie zamku księcia, muzeum; wykonanie wisiora z ceramiki i udział
w wykopach archeologicznych. Słoneczna pogoda sprzyjała pobytowi w tym urokliwym miejscu. Dzieci wróciły z własnoręcznie wykonanymi ceramicznymi wyrobami
i „archeologicznym doświadczeniem”.

Udana wycieczka nie musi trwać długo i w brew pozorom nie trzeba też ładnej pogody. W nietypowym połączeniu dwie klasy 8c i 5b wraz z wychowawcami p. Dorotą Garścią i p. Adamem Berskim wybrały się na dwudniowy integracyjny wyjazd do Szczawnicy. Z Krakowa wyjechaliśmy w strugach deszczu, który nie opuszczał nas prawie cały dzień… zarówno w Niedzicy na zamku jak i podczas pokonywania wąwozu Homole… Zagrzaliśmy się dopiero przy ognisku, a pieczone kiełbaski dodały nam sił następnego dnia, kiedy to ruszyliśmy rowerami do Czerwonego Klasztoru. Jechaliśmy ok 25km piękną trasą wzdłuż szumiącego Dunajca patrząc na oświetlone słońcem Trzy Korony i spływających tratwami flisaków. Było cudownie.

4.10. 2018 SZLAKIEM NIEPODLEGŁOŚCI-  Klasa 6e była na wycieczce na Kopiec Kościuszki i Kopiec Piłsudskiego.

27 września 2018r. uczniowie klasy 2a wzięli udział w warsztatach edukacyjnych ,,Akademia Kropelki” zorganizowanych przez Wodociągi Krakowskie. Zajęcia w przystępny sposób przybliżyły dzieciom zagadnienia związane z wodą np.  znaczenie wody w życiu człowieka,  jej krążenie  w przyrodzie oraz proces uzdatniania . Na potrzeby warsztatów specjalnie stworzone zostały barwne pomoce naukowe, takie jak tablice magnetyczne, plansze, puzzle, a także ogromnych rozmiarów gra planszowa, w której uczestnicy przyjęli rolę pionków. Dzieci bawiły się doskonale,  sprawnie wykonywały  zadania, były bardzo aktywne. Obdarowane upominkami i zadowolone wróciły do szkoły.

Willa Decjusza

26 września klasa 4b rozpoczęła przygodę z programem pt.”Dukaty Decjusza”. Cała klasa miała okazję zwiedzać przepiękną willę i jej okolicę z wraz z przewodnikiem, który nie szczędził ciekawych historii i anegdot. Następnie odbył się wykład dotyczący systemu monetarnego, który był wygłoszony przez wykładowcę z UE w Krakowie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty numizmatyczne, na których każdy uczeń stworzył własną monetę. Zdecydowanie najciekawszą częścią wycieczki były warsztaty z rycerzem z grupy rekonstrukcyjnej, gdzie dzieci miały okazję przymierzać stroje rycerskie oraz dotykać różnego rodzaju broni. Całość dopełniła pyszna kolacja w pięknej scenerii, a także nocowanie na materacach w salach willi. Po nocy, a raczej 4 godzinach snu chętnie wróciliśmy do szkoły:)

Święto Pieczonego Ziemniaka za Zaczarowanym Wzgórzu

20 września uczniowie klas 1a i 1c wybrali się do Czasławia na Zaczarowane Wzgórze, aby tam wspólnie na łonie natury świętować Dzień Pieczonego Ziemniaka. Zaraz po przyjeździe wszyscy zjedli drugie śniadanie, następnie w obrębie swoich klas uczestniczyli w zajęciach. Uczniowie poznali historię ziemniaka, samodzielnie przygotowali frytki, robili wesołe ludziki z ziemniaków, uczestniczyli w zabawach i grach na świeżym powietrzu. Każdy uczeń przejechał się konikiem, odwiedził mini zoo oraz karmił zwierzęta. Wszyscy świetnie się bawili i zadowoleni, pełni energii i słońca wrócili do Krakowa.

Rok szkolny 2017/2018

W środę 30 maja uczniowie klasy 2d i 1c byli na wycieczce autokarowej  w Zatorlandzie. Zwiedzaliśmy z przewodnikiem Park Dinozaurów, Park  Owadów oraz Park Mitologii. Tam płynęliśmy statkiem. Oglądaliśmy film  w kinie 5D pt.., Dinozaury” i podziwialiśmy domek odwrócony do góry  nogami. Wspaniale bawiliśmy się w Parku Rozrywki, gdzie jeździliśmy na  karuzelach, pontonach oraz skakaliśmy na wielu trampolinach, bawiliśmy  się w parku linowym i na dmuchanych zamkach.

24 maja uczniowie klasy 1a i 1b pojechali do Centrum Nauki i Zabawy „ Klockoland”. Uczestniczyli tam w projekcie edukacyjnym „ Podróż dookoła świata”. Podczas prelekcji i interaktywnego pokazu poznały ciekawe miejsca, mieszkańców, kulturę i przyrodę. Zdobyły nowe wiadomości i utrwaliły posiadaną już wiedzę. Na warsztatach budowały konstrukcje z klocków lego współpracując w zespołach. W strefie edukacyjno – rozrywkowej świetnie się bawiły. Pobyt w Klockolandzie pobudził dzieci do kreatywnego działania i sprawił wszystkim dużo radości.

 

Polonez, polski taniec narodowy – warsztaty .

23 maja odbyły się w szkole warsztaty taneczne: nauka podstawowych figur i kroków poloneza- polskiego tańca narodowego. Po krótkim wprowadzeniu w historię tańca oraz prezentacji strojów z czasów Księstwa Warszawskiego instruktorzy Międzyszkolnego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Krakowiak” zademonstrowali podstawowe trzymania obowiązujące w tańcu , a także krok poloneza.
Korowód par tanecznych poruszał się przy dźwiękach Poloneza W. Kilara z filmu pt. „Pan Tadeusz” oraz Poloneza Pożegnanie Ojczyzny M. Ogińskiego. Przy dźwiękach pięknej muzyki figury taneczne nie były trudne, a nieśmiałość po pierwszych krokach tańca zniknęła z twarzy tańczących.

W piątek 11 maja klasa 3f  wraz z wychowawczynią wybrała się do Muzeum Archeologicznego na warsztaty poświęcone sztuce mieszkańców starożytnego Egiptu. Uczniowie pod kierownictwem przewodnika  zwiedzali wystawę ,,Bogowie starożytnego Egiptu’’ w której znajdowały się sarkofagi oraz fragmenty całunów oraz mumie zwierząt min. kota i sokoła. Pani przewodniczka opowiadała o życiu mieszkańców  Egiptu ich kulturze. Odpowiadała na liczne pytania uczniów .Następnie  w części warsztatowej na lnianych ekologicznych torbach uczniowie  malowali wzór egipskiego kota, które zabrali na pamiątkę udziału w warsztatach .

Doktor Dolittle w Teatrze Współczesnym.

23 kwietnia uczniowie klasy III d oglądali w Teatrze Współczesnym przedstawienie pt. „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”. Młodzi widzowie z wielkim zainteresowaniem oglądali wesołą, barwną i pełną humoru sztukę.  Po zakończeniu spektaklu długo omawiali przygody Doktora Dolittle i jego przyjaciół, a szczególnie różnice między przeczytaną książką, a oglądanym przedstawieniem. Zainspirowani tym co zobaczyli w teatrze, chętnie przystąpili po powrocie do szkoły , do wykonania prac plastycznych.

 

Klasa III d w Muzeum Inżynierii Miejskiej

Uczniowie klasy III d odwiedzili Muzeum Inżynierii, aby zdobywać wiedzę bawiąc się na nowej  edukacyjnej wystawie „To takie proste”. „Główka pracuje”, „Pomyśl, zrozum, zrób”, „Mechaniczny plac zabaw” i „Techno świat” to cztery strefy nauki i zabawy , które kusiły uczniów  26 interaktywnymi stanowiskami edukacyjnymi. Po krótkim oprowadzeniu przez przewodnika dzieci mogły samodzielnie wybierać rodzaj aktywności oraz sposób realizacji zadania. Wiele stanowisk wymagała współpracy, gdyż tylko wspólnymi siłami można było osiągnąć cel w postaci wykonania zadania. Warto zobaczyć wystawę „To takie proste”, na której interaktywne eksponaty: pomogą rozwinąć pamięć krótkotrwałą, wspomogą logiczne myślenie i zdolności manualne.

IIIc z wizytą w Stąporkowie

20 kwietnia 2018r. uczniowie klasy IIIc odwiedzili swoich rówieśników w Szkole Podstawowej nr 1 im. K. Makuszyńskiego w Stąporkowie w województwie świętokrzyskim.
Spotkanie było podsumowaniem korespondencji listownej, jaką prowadziły ze sobą od początku roku szkolnego dzieci.
Pomysłodawczyniami akcji ”DZIECI LISTY PISZĄ” były panie: Małgorzata Pękowska i Monika Widulińska – wychowawczynie trzecioklasistów.
Spotkanie przebiegało w bardzo przyjemnej atmosferze. Po przełamaniu pierwszych lodów, chłopcy od razu zaczęli mecz piłki nożnej. Pierwszą atrakcją przygotowaną dla gości był pokaz przygotowany przez drużynę Małych Strażaków ze Stąporkowa. Potem dzieci mogły obejrzeć z bliska mały wóz strażacki, drona oraz przejechać się quadem. Następnie wszyscy zgromadzili się przy ognisku.
Później trzecioklasiści udali się na zasłużony odpoczynek do budynku szkoły. Kolejnego dnia obie klasy pojechały do Rezerwatu Skałki Piekło w Niekłaniu.
Na pożegnanie dzieci wymieniły się regionalnymi upominkami: stąporkowianie otrzymali krakowskie precle i cukierki Wawelu, a krakowianie – przysmak świętokrzyski oraz mapy gminy.
To było wspaniałe spotkanie!

Dnia 18. 04. 2018 uczniowie klas IA, IB i IIB wraz z wychowawcami uczestniczyli w przedstawieniu pt. „Przygody Koziołka Matołka” wystawianym przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. Postać Koziołka Matołka została stworzona przez Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza w jednej z pierwszych historyjek obrazkowych. Przygody Matołka od pokoleń uczą, bawią i wzruszają najmłodszych. Tak było i tym razem. Uczniowie zostali zaproszeni do niezwykłej i pouczającej wycieczki w towarzystwie  Koziołka. Wycieczki w otoczeniu barwnej scenerii i radosnych piosenek i przygód jak ze snu. Po spektaklu dzieci wzięły udział w spotkaniu z aktorami. W czasie warsztatów poznały pracę aktorów i dowiedziały się jak ważną rolę w tej pracy odgrywa gest i ruch sceniczny.

Aktywny weekend rodzinny.

W dniu 14 kwietnia korzystając z pięknej wiosennej pogody i propozycji skierowanej do uczniów i rodziców w ramach „Aktywnego weekendu rodzinnego” grupa rodziców i dzieci z klasy III d spotkała się na szlaku prowadzącym do schroniska „Kudłacze”. Schronisko PTTK na Kudłaczach położone jest na wysokości 730 m, w Paśmie Lubomira i Łysiny Beskidu Średniego (Myślenickiego), około 8 km (w linii prostej) na południowy wschód od Myślenic. Piękne widoki na Tatry i spacery wśród budzącej się przyrody zachwyciły wszystkich uczestników wycieczki.

 6 kwietnia uczniowie klasy Ib z wychowawcą i rodzicami – opiekunami, uczestniczyli w obchodach Święta 16 Batalionu Powietrznodesantowego. Pobyt w Jednostce  umożliwił nam jeden z rodziców – Żołnierz tej Jednostki.Program był bardzo bogaty. Uroczystość rozpoczęła defilada pododdziałów, na którą  wszyscy patrzyli z zaciekawieniem. Podziw wzbudził dynamiczny pokaz wyszkolenia żołnierzy. Dzieci mogły wejść do pojazdów wojskowych, policyjnych; zasiąść za kierownicą, wspiąć się na dach, skierować broń w stronę „ przeciwnika”. Wszystkie dzieci wyraziły chęć taktycznego pomalowania twarzy. Zamaskowani w ten sposób uczestniczyli w treningu strzeleckim z broni ASG do tarczy. Swoją sprawnością fizyczną mogły wykazać się podczas zajęć walki wręcz. Założenie i udźwiganie ciężkiego spadochronu udowodniło siłę pierwszaków.W namiocie medycznym oprócz ciekawych informacji i pokazu sprzętu medycznego było wesoło za sprawą nakładanych masek – atrap ukazujących poparzenia skóry. Śmiech wywoływał wygląd „poszkodowanych”. Był raczej przerażający, ale dzieci rozumiały, że to tylko pokaz.Całej imprezie towarzyszyły występy wokalne zespołów z klubu 6BPD i zespołu „Czasza”.Atrakcją kulinarną była wojskowa grochówka. Ci, którzy nie są jej smakoszami mogli posilić się pieczoną kiełbaską, pysznym chlebkiem, ciepłą herbatą.Wycieczka bardzo podobała się dzieciom, także dziewczynkom, choć  temat wojskowy z pewnością bliższy jest chłopcom. Wszyscy z ogromnym zainteresowaniem uczestniczyli w  pokazie uzbrojenia i wyposażenia żołnierza. Wykazali się aktywnością, sprawnością i  prawie „wojskowym” zdyscyplinowaniem.

Warsztaty plastyczne dla dzieci i rodziców:  „Palmy”.
Uczniowie klasy III d wraz z rodzicami wzięli udział w warsztatach plastycznych, na których wykonali palmy na Niedzielę Palmową. Z dużym zaangażowaniem dzieci  wykonywały bibułkowe kwiaty. Piękne, samodzielnie wykonane palmy cieszyły dzieci i ich rodziców.

We wtorek 27 marca uczniowie klasy 2d wraz z wychowawcą oraz paniami  praktykantkami byli w parku nad Drwinką i brali udział w powitaniu  wiosny. Uczniowie sadzili bratki celem ukwiecenia parku, rozwiązywali  zagadki i brali udział w konkursach wiedzy na temat znajomości roślin  oraz zwierząt. Za aktywny udział uczniowie otrzymali przepiękne  nagrody. Poznali wiele ciekawostek od panów leśniczych z Nadleśnictwa  Niepołomice.

W piątek 23 marca 2018 r. klasa 3a odwiedziła Muzeum Inżynierii Miejskiej, w którym pod wielkim wrażeniem oglądała Galerię Figur Stalowych. Najwięcej radości dało uczniom możliwość dotknięcia oraz wsiądnięcia do rzeźb wykonanych ręcznie ze stali pochodzącej ze złomowisk. Na wystawie można było obejrzeć kilkadziesiąt rzeźb inspirowanych postaciami z bajek, filmów science fiction, świata fantasy, celebrytami, jak również zwierzętami czy modelami luksusowych marek samochodów.

Konkurs „Polskie zwyczaje i tradycje wielkanocne”

Konkurs „Polskie zwyczaje i tradycje wielkanocne” skierowany do uczniów klas trzecich odbył się w dniu 22 marca 2018r. Dzieci wykonywały prace na temat konkursowy w szkole. Obowiązującą techniką wykonania pracy była wycinanka. Barwne prace przedstawiające ulubiony przez dzieci zwyczaj lub tradycję powstawały  z dużym zaangażowaniem uczestników konkursu. W konkursie przyznano następujące miejsca:
1 miejsce – Ania L. kl. 3 d
2 miejsce – Ula Ł.- kl. 3 e
3 miejsce – Weronika J kl. 3 g, Karolina R kl. 3 g ,Piotr Z. – kl. 3 b

 

20 marca klasy I – III powitały WIOSNĘ. W tym dniu wszyscy uczniowie klas młodszych przyszli ubrani w kolory wiosenne. Klasa 3d przygotowała krótkie przedstawienie, a uczniowie z klas 3c i 3g zaśpiewali wiosenne piosenki.  Na zakończenie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu pt.:”Wiosenne nakrycie głowy” zorganizowanego przez Mały Samorząd Uczniowski.

Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny

Jak co roku nasza szkoła wzięła udział w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny. Tym razem ponad 100 uczniów podjęło próbę zmierzenia się w tym niezwykle prestiżowym konkursie. Na wyniki przyjdzie wszystkim czekać do maja.

Dzień konkursu był okazją do zorganizowania szkolnej zabawy matematycznej dla chętnych uczniów. Każdy mógł się zmierzyć z krótkim zadaniem logicznym. Na śmiałków czekała słodka nagroda, oraz bonus, który mogli wykorzystać na przedmiocie matematyka: dodatkowy “+” lub możliwość dodatkowego “bz” – ta nagroda cieszyła się dużym zainteresowanie wśród uczniów klas 7:

Bardzo dużo klas postanowiło wziąć udział w jeszcze jednym konkursie, a mianowicie na plakat pt. “Matematyka wokół nas”. Niedługo ogłosimy wyniki!

Pi Day 3.14

Datę 14 marca w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co kojarzy się z przybliżeniem liczby pi. Dlatego, dokładnie 14 marca, w naszej szkole obchodziliśmy święto matematyki tzw. Pi Day. Nauczyciele rozdali uczniom ulotki na których znajdowało się pierwsze 200 liczb po przecinku tej niezwykłej liczby. Liczba Pi pojawiła się także na oknach korytarza szkolnego. Uczniowie klasy 4a i 4f próbowali ułożyć jak najdłuższą liczbę pi.

Warto przypomnieć, że dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin Wacława Sierpińskiego i Alberta Einsteina. Święto matematyki niewątpliwie miało walory dydaktyczne, ale to także ciekawy sposób uatrakcyjnienia naszego szkolnego życia, a więc… przyjemne z pożytecznym!

Ia i Ib na Zielonej Szkole

W niedzielny poranek  – 11 marca –  uczniowie klasy Ia i Ib ze swoimi wychowawcami wyjechali  do Sidziny na swoją pierwszą  Zielona Szkołę. W programie pobytu były wspólne zabawy, spacery, warsztaty, konkursy, turnieje, wycieczki, podczas których dzieci świetnie się bawiły, prezentowały swoje umiejętności, zdobywały wiadomości, poznawały nowe miejsca. Codziennie uczestniczyły także w zajęciach lekcyjnych.

W Orawskim Muzeum Etnograficznym w Zubrzycy Górnej dzieci zwiedziły Skansen, uczestniczyły w warsztatach „ Od ziarenka do bochenka”. Młóciły zboże, mieliły ziarno na mąkę, z której wypiekały bułeczki – moskoliki. Popijały je orawską kawą zbożową.

Różnorodne atrakcje: Wieczorek integracyjny, Pokaz mody, Turniej wiedzy, Prezentacja talentów umiliły pobyt. Dla pierwszaków był to pierwszy taki samodzielny wyjazd. Spisali się „ na medal”. Z nagrodami, dyplomami, miłymi wspomnieniami wrócili do domów. Dla swoich bliskich przywieźli samodzielnie wykonane piękne upominki: ozdoby wielkanocne z siana, biżuterię i obrazek wykonany techniką decoupage.

Pobyt w Sidzinie był bardzo udany. Dopisała pogoda, humor, apetyty. Może za rok wybierzemy się  ponownie.

8 marca w naszej szkole odbyły  się apele podsumowujące pracę w pierwszym semestrze. Był to czas pogratulowania bardzo dobrych wyników najlepszym uczniom,  wyróżnienia uczniów, którzy nie opuścili ani jednego dnia nauki oraz podsumowania wszystkich akcji charytatywnych, które od września odbyły się w naszej szkole. Na zakończenie wszystkie Kobiety z okazji swojego święta otrzymały słodki upominek.

Dnia 5 marca klasa 3f  z wychowawczynią wybrała się do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i  Słabowidzących  mieszczącego się przy ul. Tynieckiej w Krakowie. Pani Magda  prowadząca zajęcia na początku zapoznała uczniów z postacią Louisa`Braill’a francuskiego twórcy alfabetu dla osób niewidomych. Uczniowie poznali wiele faktów na temat tego jak przebiega edukacja niewidomych  .Obejrzeli pomoce dydaktyczne, książki. Mieli możliwość pisać proste wyrazy przy pomocy maszyny brajlowskiej. Z zaangażowaniem i zaciekawieniem  uczyli się odczytywać podane wyrazy oraz proste zdania przy pomocy alfabetu Braill’a. Uczniowie dowiedzieli się również jak należy zachować się w obecności osób niewidomych, których możemy spotkać np. na ulicy w jaki sposób możemy im pomóc. Zajęcia w ośrodku były ważną lekcją uświadamiającą   ,iż niepełnosprawność nie sprawia ,że przestaje się być szczęśliwym i samodzielnym człowiekiem.

We wtorek 27 lutego 2018 roku w naszej szkole odbył się Dzień Otwarty dla przyszłych pierwszoklasistów oraz ich rodziców. Rodzice mogli spotkać się z Dyrekcją Szkoły oraz ze specjalistami (pedagogiem, psychologiem oraz logopedą), w tym czasie dzieci uczestniczyły w zajęciach sportowych. Oprócz tego dzieci wraz z rodzicami mogły zobaczyć naszą szkołę od wewnątrz, zaznajomić się z nowym otoczeniem. Na pamiątkę każde dziecko otrzymało zakładkę do książki wykonaną przez uczniów klas IV – VII.

We wtorek 27 lutego 2018r. uczniowie klasy 2d brali  udział w Castoramie na ulicy Zakopiańskiej w warsztatach edukacyjnych  pt.,, Majsterkowo”, podczas których wykonywali z drewna skrzynki na  narzędzia. Warsztaty bardzo podobały się wszystkim uczniom.

Miesiąc Języka Ojczystego 21 lutego – 21 marca 2018 r.

W naszej szkole co roku włączamy się w obchody Miesiąca Języka Ojczystego. W tym roku szkolnym zajęcia dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej odejmowały zagadnienia dotyczące: kaligrafii, ortografii, znajomości przysłów polskich oraz związków frazeologicznych. W realizacji  zajęć wykorzystano opowiadania Grzegorza Kasdepke z serii „Co to znaczy?”. Realizując założenia Programu Wychowawczo – Profilaktycznego , a w szczególności tematu „Stop wulgaryzmom” zwrócono uwagę na piękno ojczystej mowy i kulturę języka. Każda klasa zilustrowała także wybrane przysłowie , a barwne plakaty ozdobiły drzwi klas. Uczniowie klas III wzięli udział w konkursie znajomości przysłów polskich. Zwycięzcami konkursu zostali:

I miejsce – Weronika J. kl. IIIg,
II miejsce – Marcel A. kl. III b, Filip K. kl. III d,
III miejsce – Gabrysia B. kl. III e.
Zwycięzcom gratulujemy!

W czasie trwania ferii zimowych nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do akcji „Zima w szkole”, w ramach której uczniowie pozostający w mieście w tym czasie mogli skorzystać
z opieki połączonej z ofertą pożytecznego i atrakcyjnego spędzenia wolnego czasu.

Dzieci z klas I-III odwiedziły Fabrykę Cukierków, wspinały się w Centrum Wspinaczkowym FORTECA, skakały w Parku Trampolin Go Jump, wykonywały eksperymenty zimowe pod okiem chemików z Chemical World, tworzyły prace z gliny na warsztatach ceramicznych, zwiedzały Kopalnię Doświadczalną w AGH, oglądały film
w Cinema City w Bonarce, uczestniczyły w kuligu po Puszczy Niepołomickiej oraz poszerzyły wiedzę na temat koni i ich ras w Stajni Pasymo. Poza tym brały udział w zajęciach plastycznych, muzycznych, hafciarskich oraz ruchowych.

Uczniowie klas IV-VII spędzili czas na kręglach, w Parku Trampolin, w Zoltar Parku, w Escape Room, w Centrum Wspinaczkowym FORTECA, na basenie, na lodowisku, w Cinema City, w Muzeum Inżynierii Miejskiej oraz na warsztatach w Centrum Naukii Zabawy KLOCKOLAND.

Dnia 9 lutego 2018 r. uczniowie klasy III f  wybrali się  do Opery Krakowskiej na balet pt ,,Dziadek do orzechów’’. Jeden z najpopularniejszych w świecie baletów klasycznych opowieść o dziewczynce, która za sprawą gwiazdkowej zabawki, dziadka do orzechów, wędruje przez baśniową krainę cudowności, gdzie wszystko jest możliwe, jak we śnie. Gra aktorów, fantazyjne kostiumy, wyjątkowa muzyka i bajkowa scenografia tworzyły niezwykły nastrój i klimat. Spektakl pokazał uczniom jak wyjątkową sztuką jest opera i jak wiele ma niepowtarzalnego uroku, by ją poznać i polubić.

Klasy 5c i 5d uczestniczą w programie ”Pierwsze kroki na śniegu,” w ramach którego uczą się jeździć na nartach lub snowboardzie. Choć zima nas nie rozpieszcza, przywitał nas zaśnieżony stok   a zadowolone miny dzieci mówiły same za siebie.

W czwartek 1 lutego klasa 3a uczestniczyła w warsztatach organizowanych przez MPO w ramach programu „Krakowskie Szkoły Najlepiej Segregują Odpady. Podczas zajęć uczniowie utrwalili wiadomości dotyczące segregacji oraz recyklingu odpadów, porównywali obecny system segregacji do tego, który ma obowiązywać od przyszłego roku.

Najbardziej dzieciom podobało się zwiedzanie LAMUSOWNI, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Dnia 29 stycznia 2018roku uczniowie z klasy 2 b uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych „Obywatel Świata” organizowanych w MDK ul. Wietora w Krakowie.
Podczas zajęć dzieci odbyły wspaniałą podróż do USA.  Poznały kulturę, sztukę, obyczajowość, tradycje tego kraju. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy o historii  i kulturze Stanów Zjednoczonych.  Bardzo zainteresowane były zwyczajami i kulturą rdzennych mieszkańców Stanów – Indian. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyły  w warsztatach , w których przeplatały się różne formy aktywności.

W środę 24 stycznia klasa 3a odwiedziła lodowisko Krakowskie Błonia. Pod okiem instruktorów uczniowie mogli stawiać pierwsze kroki na lodzie oraz rozwijać swoje dotychczasowe umiejętności wykonując różnorodne ćwiczenia oraz korzystając z lodowej alejki. Wszyscy świetnie się bawili.

W dniu 22.01.2018 r. klasa 2 a pojechała do Filharmonii Krakowskiej na koncert „ Wyspy Noworoczne”. Uczniowie oczami wyobraźni wyruszyli w muzyczny rejs po oceanach. Zatrzymywali się na wyspach: Wyspie Śpiewu, Wyspie Smyczków, Wyspie Tańca, Wyspie Chórzystów, Wyspie Orkiestry Dętej, Wyspie Kolędników. Koncert bardzo podobał się  dzieciom. Muzyka zachęcała słuchaczy do tańca.

W środę 17 stycznia 2018 roku uczniowie klas III wzięli udział w szkolnym etapie XIII MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU WIEDZY O KRAKOWIE „KRAKUSEK”  2017 / 2018.
Temat tegorocznej edycji to: „Kraków królów i bohaterów”.

Laureaci etapu szkolnego (po jednym uczniu z każdej klasy, który zdobył największą ilość punktów) będą reprezentować naszą szkołę w finale konkursu, który odbędzie się na Zamku Królewskim na Wawelu 22 marca 2018 roku.

15 stycznia uczniowie klasy 1d aktywnie spędzili czas w Centrum Rozrywki ,,Leopark”. Wspólna zabawa była znakomita! Dzieci z chęcią korzystały z trampolin, pojazdów, zjeżdżalni. Chodzenie po labiryncie pełnym przeszkód dostarczyło im najwięcej emocji. Wszyscy wrócili zadowoleni i wdzięczni za wspólnie spędzony czas

Klasy 5c i 5d uczestniczą w programie ”Pierwsze kroki na śniegu,” w ramach którego uczą się jeździć na nartach lub snowboardzie. Choć zima nas nie rozpieszcza, przywitał nas zaśnieżony stok   a zadowolone miny dzieci mówiły same za siebie.

16.01.2018 roku uczniowie klasy 3b odwiedzili Fabrykę cukierków znajdującą się przy ul. Grodzkiej. Dzieci zobaczyły jak    i z czego robi się lizaki i cukierki. Po krótkim szkoleniu samodzielnie zrobiły lizaki. Każdy otrzymał certyfikat i paczkę cukierków kamyczków.

11 stycznia 2018 roku klasa 2c spędziła kilka godzin w Staromiejskim Centrum Kultury.
Młodzi uczniowie uczestniczyli tam w warsztatach, które przeniosły ich w klimat Świąt Bożego Narodzenia obchodzonych w wybranych krajach Europy.
W tym czasie dzieci oglądały prezentacje multimedialne, wykonały choinkę z papieru i patyczków,  upiekły i zjadły świąteczne ciasteczka, namalowały kartkę z życzeniami świątecznymi, rozwiązały ogromną krzyżówkę, grały na instrumentach perkusyjnych. W przerwach między tymi aktywnościami stawały się zaprzęgami Świętego Mikołaja i galopowały w rytm świątecznych melodii.
Nauka była tu świetną zabawą.

We wtorek 9 stycznia 2018, rodzice klas siódmych spotkali się z psychologiem z Poradni psychologiczno-pedagogicznej nr 3 panią Elżbietą Kanią. Rozmowa dotyczyła zagrożeń wieku adolescencji.

21 grudnia  w ramach lekcji dotyczących spędzania świąt i okresu noworocznego uczniowie klasy 2b dostali od rodziców prezent – fotobudkę. Wszystkie dzieci miały możliwość zrobienia sobie śmiesznych zdjęć – każdy przebierał się w różne stroje, robił zabawne miny. Dzieciaki były bardzo zadowolone, każdy dostawał  odbitki zaraz po wykonaniu zdjęcia.

W oczekiwaniu na magię świąt Bożego Narodzenia uczniowie klasy 1b wybrali się do Muzeum Etnograficznego na warsztaty „ Czas niecodzienny – Boże Narodzenie”. Podczas zajęć dzieci poznały dawne tradycje i obrzędy bożonarodzeniowe.  Podziwiały świąteczne  dekoracje: podłaźniczki, choinki przystrojone ręcznie wykonanymi ozdobami. Rozwiązując zagadki  odgadywały  nazwy potraw  przygotowywanych  na wieczerzę wigilijną. Na zakończenie muzealnych zajęć  wszyscy wykonali ozdobę choinkową, niezwykłą,bo  z kolorowych opłatków.Warsztaty w muzeum wprowadziły  uczniów w świąteczny nastrój.

W okresie przedświątecznym uczniowie klasy III d zaprosili swoich rodziców na warsztaty guillingu prowadzonych przez wychowawcę klasy . Quilling (ang. „nawijać na pióro lub rurkę”) to technika z rodzaju papieroplastyki (zwana też papierowym filigranem) służąca do tworzenia ozdób z wąskich pasków papieru zwiniętych w kształt sprężyny spiralnej i odpowiednio uformowanych przez zagniecenie zewnętrznych warstw papieru. Na  popołudniowym spotkaniu dzieci wraz z opiekunami wykonali świąteczne kartki. Duże zaangażowanie ze strony dzieci i rodziców pozwoliło na stworzenie pięknych prac.

Przed Świętami Bożego Narodzenia klasa 5c wybrała się na wycieczkę do fabryki ozdób szklanych w Bęble. Podczas warsztatów uczniowie samodzielnie ozdobili bombki choinkowe oraz dowiedzieli się jak powstają bańki.

14 grudnia 2017 roku klasy 6c i 6a brały udział w zajęciach edukacyjnych w Centrum Sztuki i Kultury Japońskiej „Manggha”. Najpierw obejrzeli film o kulturze Kraju Kwitnącej Wiśni, potem brali udział w warsztatach origami oraz kaligrafii japońskiej, by następnie zwiedzić z przewodnikiem interesującą i zaskakującą nietypowymi eksponatami wystawę „Japońska układanka”. Bogatsi o wiedzę na temat  Dnia Dziecka (w Japonii 5 maja), Dnia Dziewczyny, japońskich ogrodów, kimon czy plecionek kumihimo i zachwyceni ciekawostkami o tym dalekim kraju uczniowie wrócili do szkoły.

14 grudnia w godzinach 17 – 20 miało miejsce spotkanie wigilijne klasy IIB z udziałem rodzin uczniów. Obecnych było 24 uczniów i 52 osoby z rodzin, Uczniowie przygotowali  dekorację sali i występ słowno-muzyczny. Spiewaliśmy kolędy tradycyjne, a także pastorałki i kolędy współczesne. Po występie była wspólna „wigilia”, którą przygotowali rodzice. Atmosfera była bardzo sympatyczna.

13 i 14 grudnia 2017 zaprosiliśmy rodziców naszych uczniów na spotkanie na temat” Zagrożenia oraz konsekwencje rozwojowe i zdrowotne u dzieci i młodzieży oglądającej pornografię”. Spotkanie odbyło się w ramach szkoleń Narodowego Programu Zdrowia. Rozmawialiśmy na ważny temat, a rodzice byli jak zwykle aktywni. Spotkanie poprowadziła Agnieszka Barber

13 grudnia klasa 1d skorzystała z zaproszenia od Świętego Mikołaja i wybrała się do kina Cinema City. Film „Pierwsza Gwiazdka” bardzo nam się podobał !! Poczuliśmy świąteczny nastrój.

12 grudnia klasy 5d, 6a i 6c w świątecznym nastroju obejrzały przedstawienie „Opowieść wigilijna” w Teatrze Współczesnym. Po spektaklu na uczniów czekała niespodzianka: spotkanie z Mikołajem, który rozmawiał z każdym i rozdawał słodkie pierniczki. Mimo że znamy się z Mikołajem nie od dziś, uczniom towarzyszyła trema, nim usiedli na kolanach świętego…

8 grudnia 2017 r.  klasa 2c wzięła udział w zajęciach programu „Akademia Kropelki” organizowanych przez Wodociągi Krakowskie.Dzieci uczyły się o roli wody w życiu człowieka, obiegu wody w przyrodzie, zależnościach ekosystemów.W czasie zajęć rywalizowały ze sobą w zespołach rozwiązując zadania i uczestnicząc w konkursach.

7 grudnia uczniowie klasy 3c dzięki Świętemu Mikołajowi miło spędzili czas w kinie Cinema City podczas oglądania filmu pt. „Pierwsza gwiazdka”. Mikołajowy prezent sprawił wszystkim bardzo dużo radości.

7 grudnia 2017 roku klasa 6a z opiekunami przeżyła ciekawe przygody w Muzeum Lotnictwa. Uczniowie spotkali się z byłym lotnikiem – pilotem policyjnego śmigłowca, zwiedzili wystawę dotyczącą historii lotnictwa, siedzieli w Jaku – 40, a potem budowali na warsztatach własne modele helikopterów. To był niesamowity dzień!

Święty Mikołaj obdarował dzieci z klasy 1a zaproszeniami do Centrum Rozrywki ,,Leopark”. Zabawa była wspaniała. Kolorowe kulki, duże zjeżdżalnie, fantastyczne trampoliny pozwoliły na pokazanie swoich umiejętności sportowych: zwinności, zręczności, szybkości, celnego oka…  Radości i śmiechu było bardzo wiele. Mikołajowy prezent był niezwykle udany.

 „Święty Mikołaj do nas przychodzi,
dużo prezentów dzieciom przynosi .
W buciki wszystko zwinnie upycha
i jak czarodziej w pośpiechu znika.”

6 grudnia tradycyjnie, jak co roku uczniowie od rana
z utęsknieniem i niecierpliwością czekali na niezwykłego gościa. Mowa oczywiście o Świętym Mikołaju.
Gdy tylko pojawił się w drzwiach, na wszystkich buziach zawitał uśmiech. Mikołaj przygotował dla każdego piękne podarki, które miał ukryte w swoim wielkim worze.

W ramach przygotowań do konkursu historycznego ,, Krakusek”, odbywającego się w tym roku szkolnym pod hasłem ,,Kraków królów i bohaterów” 5 grudnia 2017 roku klasa 3 b odbyła lekcję muzealną na Wawelu.

Dnia 5 grudnia roku uczniowie z klasy 2 a uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych „Obywatel Świata” organizowanych w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie.

Podczas zajęć dzieci odbyły wspaniałą podróż do Indii. Poznały kulturę, sztukę, obyczajowość, tradycje tego kraju. Uczniowie dowiedzieli się co jedzą, jakie mają ubrania, czym podróżują i w co się bawią ich rówieśnicy  z Indii. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły  w warsztatach , w których przeplatały się różne formy aktywności .

1 grudnia uczniowie klasy 1a będąc w Muzeum Etnograficznym uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych ,,Czas niecodzienny-Boże Narodzenie”. Dzieci w bardzo atrakcyjny sposób      i w ciekawej muzealnej scenerii poznały zwyczaje świąteczne w dawnej Polsce. Zobaczyły wiele eksponatów związanych z życiem ludzi ponad sto lat temu. Przepiękne kolorowe ozdoby świąteczne nie tylko zachwyciły , ale również zainspirowały dzieci do ich wykonania. Efektem tego były kolorowe ptaszki, które uczniowie wykonali samodzielnie.     Boże Narodzenie to naprawdę czas niecodzienny, który zarówno dawno, jak i dziś przynosi  wiele radości i szczęścia.

27 listopada uczniowie klasy 3b, 3c i 3e brali udział w spotkaniu z ratownikiem medycznym. Na spotkaniu Pani ratownik udzielała instruktażu oraz demonstrowała jak należy postępować podczas udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach oraz jak należy zachować się do momentu pojawienia się fachowej pomocy medycznej. Uświadomiła uczniom iż tzw. ”złote minuty” ratują życie poszkodowanego. Przypomniała również ważne telefony alarmowe. Pani ratownik pokazała uczniom jak ułożyć rannego w pozycji bocznej ustalonej jako pozycji bezpiecznej dla osoby poszkodowanej. Dużym zainteresowaniem  uczniów cieszyły się wskazówki związane z masażem serca i sztucznym oddychaniem. Po omówieniu zasad uczniowie bardzo chętnie i aktywnie brali udział wykonując podstawowe czynności ratownicze pod fachowym okiem ratownika medycznego.

„ Misiowato” w 1b
Obchody Dnia Pluszowego Misia uczniowie klasy 1b rozpoczęli zajęciami wychowania fizycznego.
Na zbiórce razem z dziećmi w dwuszeregu ustawiły się wszystkie misie. Brały udział w zabawach
i ćwiczeniach przez cały czas trwania zajęć. Ależ było zabawnie!
W sali lekcyjnej dzieci przedstawiały swoich ulubieńców mocno ich przytulając. Nałożyły maski misiów, wykonane samodzielnie na zajęciach, upodabniając się do swoich pluszaków. Razem przeszli  do „ sali kinowej” gdzie obejrzały bajkę „ Miś w dużym niebieskim domu”. Był też krótki wspólny pobyt w „ sali koncertowej”. Dziewczynki i chłopcy śpiewali piosenki, / w repertuarze znalazła się dedykacja dla ulubieńców – piosenka „ O kochaniu misia” /, wygrywali na instrumentach perkusyjnych. Występ
z pewnością spodobał się niecodziennej widowni. Po koncercie dzieci zaprosiły misie do  zabawy tanecznej.
To był sympatyczny, „misiowaty” dzień. Zakończył się „naukowo”. Wspólne wykonywanie zadań z książeczki edukacyjnej „ Akademia Bezpiecznego Puchatka” było powtórzeniem zasad bezpiecznego i właściwego zachowania w różnych miejscach i sytuacjach.

27 listopada obchodziliśmy w naszej szkole DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA.  Szczególnie ten dzień świętowali uczniowie klas I-III. Tydzień wcześniej każda klasa wylosowała swojego MISIA – bohatera bajki i wokół niego skupiła obchody tego święta.
Na drzwiach sal zawisły plakaty z misiami– postaciami z bajek. Szkołę opanowały Troskliwe Misie, Kubuś Puchatek, Miś Yogi, Miś Usztatek, Niedźwiedź w małym niebieskim domku, Bracia Koala, Miś Paddington, Miś Rupert, Kenai, Gumisie, Niedźwiedź Baloo, Masz
i Niedźwiedź, Miś Benjamin, Koralogol.
Do akcji włączyli się również uczniowie starszych klas, którzy czytali młodszym kolegom wybrane fragmenty z książek o misiach.Tego dnia nie było chyba w szkole osoby, która przyszłaby bez swojego przyjaciela Misia. Maskotki były różne od malutkich do bardzo, bardzo dużych. Liczba pluszowych przyjaciół w tym roku była imponująca.
Cały dzień upłynął w bardzo sympatycznej, ciepłej i rodzinnej atmosferze. Wszyscy przypomnieli sobie o swoich przyjaciołach, może troszeczkę zapomnianych.
Na zakończenie spotkania stwierdziliśmy zgodnie, że ŚWIAT BEZ PRZYJACIÓŁ BYŁBY BARDZO UBOGI. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie za rok.

Klasa 7d w HistoryLandzie
Dzięki  tej niezwykłej wystawie  w listopadowy poranek klasa 7d – niczym w wehikule czasu- przeniosła się w samo serce różnych historycznych wydarzeń.
Usłyszeliśmy szarżę wojsk pod Grunwaldem , by za chwilę znaleźć się już zupełnie gdzieś indziej. Stanęliśmy za sterem okrętu wojennego pod Oliwą i niemal poczuliśmy na twarzy morską bryzę. Spoglądaliśmy też z lotu ptaka na klasztor na Jasnej Górze czy krakowskie Sukiennice.
Mówiąc wprost –  mogliśmy uczestniczyć w interaktywnej podróży, w czasie której odkrywaliśmy historię naszego kraju wszystkimi zmysłami.
Była to ekscytująca wyprawa przez dzieje Polski i Polaków, od osady w Biskupinie przez heroiczną obronę Westerplatte , bitwę pod Monte Cassino czy wydarzenia współczesnej historii Polski z roku 1980.
W HistoryLandzie spotykają się edukacja, zabawa i nowoczesne technologie.  Zbudowane z  ok. miliona klocków LEGO makiety ożywają. Wirtualna rzeczywistość i wielowymiarowe pokazy poruszają zmysły i wyobraźnię.

We wtorek, 21 listopada, w naszej szkole odbyły się obchody Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień. Świętowanie tego dnia zaczęliśmy już wcześniej, przygotowując na drzwi klas RYMOWANKI O ŻYCZLIWOŚCI. Młodsi uczniowie zadbali o MIŁE SŁOWA, które zawisły na ścianach całej szkoły. Każdy mógł zerwać i podarować „dobre słowo” drugiej osobie. Ponadto każdy mógł znaleźć się WŚRÓD ŻYCZLIWYCH robiąc sobie zdjęcie przy tablicy życzliwości. Tego dnia towarzyszyły nam pozytywne emocje i chwile refleksji wywołane lekturą cytatów mistrzów i filozofów, rozwieszonych po całej szkole.

Obchody Dnia Życzliwości i Pozdrowień w naszej szkole miały na celu pokazanie, jaką ważną rolę w naszym życiu odgrywa życzliwość, dobre maniery i miłe gesty.

Mamy nadzieję, że było to wydarzenie, które z pewnością zapisze się w pamięci naszych uczniów, a pozostałe 40 dni do końca roku będą życzliwe i uśmiechnięte, bo…NIE PROŚ ŚWIATA, ABY SIĘ ZMIENIŁ NA LEPSZE…TO TY ZMIEŃ SIĘ PIERWSZY!

20  listopada 2017 roku klasy 3e oraz 3f  były z  wizytą w Telewizji TVN w Krakowie. Naszym przewodnikiem  był Pan Jerzy Kramarczyk – polski aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, od kilkunastu lat związany z TVN. Pan Kramarczyk opowiedział o swojej karierze filmowej, następnie zdradził kilka tajemnic z planów filmowych. Zapoznaliśmy się również z nowymi pojęciami, które są ściśle związane z pracą w telewizji, takimi jak: casting, scenografia, dubbing, aktor, reżyser .Jako pierwsze obejrzeliśmy  pomieszczenie „Rozmów w toku”. Następnie przeszliśmy do studia nagrań i przy pomocy pana Jerzego nagraliśmy program. Program prowadziła mama jednej z uczennic,  pani Iwona Nowak-Puz,  a dwie pozostałe  mamy  mogły stanąć za kamerami i poznać pracę operatora. Zapoznaliśmy się też  z pracą w reżyserce oraz zobaczyliśmy,  jak tworzy się efekty specjalne. Świetna pamiątka – mamy to na płycie DVD. Po studiu nagrań przeszliśmy do ogromnej hali, w której nagrywa się sceny, do których później komputerowo dodawane jest tło  np. tłum ludzi, panorama miasta, itp. Wszystko to umożliwia specjalny zielony materiał, którym przysłonięte są ściany hali. Tak czy inaczej mogliśmy zobaczyć, że filmy to czasem wielka iluzja, dzięki której aktorzy przenoszą się tam, gdzie nigdy nie byli. Wielką atrakcją dla wszystkich zwiedzających było przejście do pomieszczeń bardzo popularnego serialu „Szpital”. Na żywo zobaczyliśmy salę segregacji pacjentów, rejestrację, kawiarnię i wiele innych pokoi chorych, które na co dzień oglądamy tylko w telewizji. W poczekalni SOR-u czekało kilkoro statystów, a w kawiarni mogliśmy zobaczyć kilku lekarzy i pielęgniarki. Zwiedzaliśmy halę zdjęciowej „Szkoły”, gdzie chwilę wcześniej nagrywano kolejny odcinek ,korytarze, salę gimnastyczną, pracownię biologiczną, salę języka polskiego, szatnię, sekretariat, salę historyczną, salę komputerową, radiowęzeł, pokój nauczycielski, szkolny sklepik, łazienki. Spotkaliśmy także kilku młodych aktorów wypoczywających podczas przerwy w nagraniu. Na pamiątkę tych niecodziennych chwil otrzymaliśmy zdjęcia z autografami aktorów występujących w tych serialach.

W listopadzie jak co roku nasi uczniowie pisali Małopolskie Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”. Uczennica klasy 6c – Aleksandra Widulińska – została finalistką etapu wojewódzkiego tych zmagań. Ola równocześnie zdobyła tytuł Mistrza Ortografii SP 27 w bieżącym roku szkolnym. Serdecznie gratulujemy!

W dniu 17.11.2017 klasa IVe wraz z wychowawcą udała się na wycieczkę do Muzeum Narodowego w Krakowie.Tematem wycieczki była historia monet na przestrzeni wieków.
Uczniowie mieli okazję zapoznać się z bogatą kolekcją monet i medali z różnych państw .

17 listopada klasa III d udała się na ulicę Lipową,  gdzie znajduje się Huta Szkła, aby uczestniczyć  w pokazie wytapiania szkła i obserwować etapy otrzymywania wyrobów szklanych. Każde z dzieci mogło także spróbować sił w samodzielnym wydmuchiwaniu szklanej kuli. Po pokazie dzieci uczestniczyły w warsztatach malowania na szkle. Powstały piękne prace o tematyce bożonarodzeniowej. Następnie dzieci zwiedziły muzeum, gdzie poznały historię huty, a także oglądnęły wyroby szklane, które powstały w tutejszym zakładzie.

14 listopada uczniowie klasy III c i III d udali się do Biblioteki Publicznej na Osiedlu Piaski Nowe na wykład o niszczeniu budynków i zabytków w Krakowie. Wykład urozmaicony prezentacją ciekawych zdjęć pozwolił uczniom poznać przyczyny niszczenia budowli na przestrzeni XX i XXI wieku. Dzieci w wielkim skupieniu wysłuchały wykładu, z łatwością rozpoznały zabytki naszego miasta , poznały czynniki wpływające na niszczenie elewacji domów  oraz sposoby działań podejmowanych w celu ochrony budynków w Krakowie. Wykład prowadzony był przez przedstawiciela Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków.

8 listopada 2017 w naszej szkole odbyło się seminarium inspirujące dla rodziców: „Jestem OK taki, jaki jestem” na temat rozwijania poczucia własnej wartości u dzieci. Seminarium poprowadziła Agnieszka Barber.

KLASA 3C PISZE LISTY

W roku szkolnym 2017/2018 rozpoczęliśmy wielką przygodę z pisaniem listów. Nawiązaliśmy współpracę z uczniami klasy 3a Szkoły Podstawowej nr 1 w Stąporkowie w województwie świętokrzyskim. Każdy uczeń naszej klasy wylosował imię dziecka, z którym będzie korespondował. Przygodę z pisaniem rozpoczęliśmy my. Na lekcji każdy z nas napisał list do wybranej osoby. W domu pięknie ozdobiliśmy koperty i wspólnie wysłaliśmy listy. Z niecierpliwością czekaliśmy na listy zwrotne. Już nie możemy doczekać się, kiedy poznamy naszych korespondencyjnych kolegów. Mamy nadzieję, że uda nam się pojechać do Stąporkowa i zobaczyć jak wygląda szkoła naszych  tajemniczych kolegów
i koleżanek.

3A I 3C PROGRAMUJE

Uczniowie klasy 3a i 3c już drugi semestr biorą udział w innowacji pedagogicznej pt. „Młodzi programiści”. Pod okiem swoich wychowawczyń uczniowie programują bez komputera (kodowanie na dywanie) oraz stawiają pierwsze kroki w programie Baltie. A do wszystkiego dochodzą poprzez zabawę bazującą na aktywności dzieci. Podczas zajęć pracują m. in. z matą edukacyjną, krzesłami, plastikowymi kubeczkami, talerzykami, obrazkami. Tworzą algorytmy i rozwijają logiczne myślenie. Uczą się współpracy, analizowania, wnioskowania. Kto wie, być może w przyszłości wyrosną na znakomitych programistów…

30 października klasy 7: a,b,c,d  z niemałą ciekawością udały się na „Zemstę” w reżyserii Anny Augustynowicz…
Nowa interpretacja tej klasycznej komedii Fredry niestety mocno wszystkich rozczarowała.. Wiele słów krytycznych wynikało ze współczesnej  interpretacji utworu Fredry.  Reżyserka chciała odrzeć dramat Aleksandra Fredry z historycznego kostiumu. Dlatego właśnie główni bohaterowie jej spektaklu kontusze zostawili w garderobie. Wychodzą w czarnych spodniach i podkoszulkach. Ale mimo tego zabiegu spektakl w żaden sposób nie próbuje nawet diagnozować współczesności. Niestety. Na pierwszoplanowego bohatera tej teatralnej opowieści wyrasta nuda.
Mimo wszystko jednak, jak pisze w swojej recenzji  jedna z uczestniczek spektaklu –  Oliwka Łaciak z kl. 7b: „Brak wyrazistej scenografii i jedynie zarysy postaci sprawiają, że siłą rzeczy widz skupia się na słowie. I choć spektakl nie był może jednym z tych lepszych, jakie miałam przyjemność widzieć, to jednak miał w sobie coś ujmującego, a już na pewno skłaniał do myślenia nad światem przedstawionym w utworze.”
I tego warto się trzymać..

Pod koniec października 2017 podczas uroczystej gali wręczenia certyfikatów „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” organizowanej przez Małopolską Komendę Wojewódzką Policji z udziałem Małopolskiego Kuratora Oświaty, nasza szkoła uzyskała certyfikat, na który pracowaliśmy wspólnie cały poprzedni rok szkolny. Jest to zasługa całego zespołu SP 27: uczniów, nauczycieli i rodziców. Gratulujemy!

Zaczarowane Wzgórze w Czasławiu powitało uczniów Ia i Ib jesiennym widokiem. Wielobarwne lasy i piękne góry zapraszały do miłego spędzenia dnia w tym urokliwym miejscu.
W czasie pobytu dzieci zobaczyły hodowlane zwierzęta domowe, mogły je karmić, głaskać, wydoić krowę Czesię. Wielką frajdę sprawiła konna przejażdżka. Choć dla większości był to pierwszy taki kontakt z koniem – nikt nie spadł!
Pyszna zupa dyniowa, do przygotowania której włączyły się wszystkie dzieci, dodała energii do zabaw i konkurencji sportowych na świeżym powietrzu. Głośne okrzyki  dopingowały zawodników, a radosny śmiech był reakcją na ich upadki.
Wiadomości z edukacji przyrodniczej poszerzał Pan Maciej opowiadając bardzo ciekawie o zwierzętach.
Dzień spędzony na Zaczarowanym Wzgórzu to połączenie nauki z zabawą. Czas minął szybko w sympatycznej atmosferze.

17 października 2017r. uczniowie klas 1a i 1b udali się do Teatru Współczesnego na spektakl pt,,Kot w butach”. To lekkie, dynamiczne i bardzo dowcipne przedstawienie zawładnęło sercami dzieci, także dzięki niesamowitym efektom specjalnym. Po spektaklu odbyły się warsztaty teatralne, podczas których można było poznać tajemnice teatru i zawodu aktora. W doskonałych humorach dzieci wróciły do szkoły.

W poniedziałek 16.10.2017r z okazji Święta Edukacji Narodowej chór szkolny wystąpił w Domu Kultury na ul. Beskidzkiej. Zaprezentował kilka piosenek związanych z tym Świętem oraz  utwór „Cichosza” w wykonaniu uczniów klasy 7c. Publiczność doceniła zaangażowanie uczniów i występ ich nagrodziła gromkimi brawami.

APEL Z OKAZJI DNIA NAUCZYCIELA

12 października 2017 odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Nauczyciela przygotowany przez uczniów klas 3a, 3c i 3g. Temu dniu towarzyszyło hasło: „Za trud, za serce, za uśmiech… Dziękujemy!”.  Uczniowie poprzez śpiew, recytację wierszy i życzenia wyrazili wdzięczność nauczycielom za ich codzienną pracę. Podczas apelu nauczyciele otrzymali skromne upominki przygotowane przez uczniów podczas pobytu na świetlicy szkolnej.

10 października 36 uczniów naszej szkoły wzięło udział w ogólnopolskim przedsięwzięciu – pisali V Małopolskie Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”. Zmagania na etapie szkolnym wygrali:

1.  m. – Aleksandra Widulińska – kl. 6c;

2. m. –  Oliwia Łaciak – kl. 7;

3. m. – Natalia Bulek – kl. kl. 6c.

Mistrzom Ortografii gratulujemy i czekamy na wyniki kwalifikacji do II etapu.

Wycieczka integracyjna klasy 4D i 4F do Pieskowej Skały.

W dniu 10 października 2017 obie klasy czwarte wyjechały z Krakowa do Ojcowskiego Parku Narodowego. Uczniowie zwiedzili dwie wystawy w komnatach zamku w Pieskowej Skale i obejrzeli Maczugę Herkulesa.  Następnie ruszyli pod opieką przewodnika na spacer w Dolinę Sąspowską ,aż do Bramy Krakowskiej i źródełka miłości. Po  krótkim odpoczynku pojechaliśmy do Jaskini Nietoperzowej, gdzie zobaczyliśmy w rozległej jaskini kilka nietoperzy. Zwiedzanie jaskini z kolejnym przewodnikiem było niezwykłym doświadczeniem dla całej grupy. Po wyjściu z jaskini uczniowie zjedli upieczone na grillu kiełbaski. Wszyscy wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń do Krakowa.

W poniedziałek 9 października 2017 uczniowie klasy 3e i 3f wyjechali wraz z wychowawczyniami P. Renatą Pogorzelską i P. Anną Kucharską  na pięciodniową ,,Zieloną Szkołę’’ do Jodłówki Tuchowskiej. Program zielonej szkoły był wypełniony różnymi atrakcyjnymi zajęciami, spacerami i zabawami. Uczniowie podczas pieszych wędrówek mieli okazję poznać malowniczo  położoną miejscowość z pasmem górskim Brzanki. Dzieci oprócz codziennych zajęć dydaktycznych uczestniczyły w konkursach, teleturniejach .Nie zabrakło takich atrakcji jak: karaoke, dyskoteka ,pokaz mody i fryzur itp.Odbyła się również jednodniowa wycieczka do Bóbrki gdzie uczniowie zwiedzali Muzeum Przemysłu Naftowego oraz do Żarnowca gdzie znajduje się Muzeum Marii Konopnickiej  patronki naszej szkoły. Pobyt na zielonej szkole dostarczył uczniom nowych wrażeń, doświadczeń i pozytywnych przeżyć oraz możliwość integracji. Każdy uczeń miał szansę pokazania się z jak najlepszej strony, gdyż zadania, które przed nim stawiali nauczyciele, były dostosowane do ich  możliwości. Do domu uczniowie wrócili  uśmiechnięci i zadowoleni, z mnóstwem miłych wspomnień.

7d w Muzeum Narodowym na wystawie ” # dziedzictwo” oraz lekcji „Historia”

W piękny październikowy dzień odbyliśmy podróż w głąb historii, w głąb polskiej tożsamości, w głąb kultury narodowej, ale także w poszukiwaniu jej związków z otaczającym nas światem. Tytuł wystawy zawiera znak „hasztag” stosowany w przestrzeni internetowej , za pomocą którego oznacza się treści istotne, komentowane przez przez użytkowników sieci. W ten sposób odnosi się do idei otwartej dyskusji na temat tego, co jest naszym dziedzictwem… Wystawa dzieli się na cztery kategorie: geografia; język;obywatele: obyczaj..

Dnia 3 października 2017 roku klasy 6a i 6c wraz z opiekunami uczestniczyła w lekcjach muzealnych na terenie Muzeum Narodowego w Krakowie (Gmach Główny).
Uczniowie w czasie aktywnego zwiedzania aktualnej wystawy dociekali wraz z przewodnikiem, czym jest dziedzictwo i jaką grupę ludzi obejmuje. Mieli też okazję obejrzeć najsłynniejszy obraz w polskich zbiorach muzealnych, czyli „Damę z gronostajem” Leonarda da Vinci oraz poznać jego historię.
To były niezapomniane zajęcia historii, sztuki i języka polskiego.

W ramach Małopolskiej Nocy Naukowców 2017 uczniowie klasy IB uczestniczyli
w warsztatach „Wszystkie kolory witaminy C”. Zajęcia odbyły się na Wydziale Farmaceutycznym UJ CM.
Dzieci, przebrane w naukowców, / białe kitle, okulary, rękawiczki / wykonywały doświadczenia z wykorzystaniem witaminy C. Poznały jej właściwości kwasowe, obserwowały zmiany barw.
Ostatnim zadaniem do wykonania było uzyskanie kosmetyku przeciw starzeniu skóry. Udało się!
Krem trafił do pojemniczków oklejonych odpowiednimi naklejkami. Dzieci zabrały je ze sobą wraz z cukierkami i pamiątkowymi gadżetami.  To była niecodzienna lekcja.

Klasy 4b i 4 c ze swoimi wychowawcami p. Beatą Rokosz i p. Adamem Berskim pod koniec września 2017 wyjechały na obóz integracyjny do Sidziny (k. Jordanowa).
W trakcie obozu uczestniczyliśmy w licznych warsztatach i zabawach integracyjnych.
Spędzaliśmy także czas na boisku piłki nożnej oraz huśtawkach i karuzelach.
Nie zabrakło również spacerów podczas, których poznawaliśmy historię okolicy,
a niektórzy z nas poszukiwali grzybów jadalnych – a było ich naprawdę sporo.
Wieczorem w sobotę rozpaliliśmy ognisko by wspólnie trochę pośpiewać i upiec sobie kiełbaski.
Pogoda i humory nam dopisywały. Wracaliśmy wesołym i rozśpiewanym autobusem nie mogąc doczekać się następnych wspólnych wyjazdów.

Dnia 29 września 2017 roku klasy 5b, 5d i 6a wraz z opiekunami obejrzały w Teatrze Współczesnym w Krakowie przedstawienie „Wyspa skarbów”. Uczniowie przeżywali
z bohaterami przygody rywalizujących o tajemniczą mapę bohaterów. Następnie wzięli udział  w warsztatach teatralnych prowadzonych metodą dramy przez jedną z aktorek. Wszyscy miło i twórczo spędzili ten czas.

Nasza szkoła uczestniczyła w akcji VII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia (ang. World Multiplication Table Day) organizowanej w dniu 29 września 2017 roku.
W imprezie biorą udział szkoły z całego świata. Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna, odbywająca się zawsze w ostatni piątek września, która ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia, a także uświadomić, iż znajomość jej jest niezbędna w życiu codziennym.
Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mają okazję nadrobić te zaległości. W szkole zostały rozwieszone specjalne plakaty z tabliczką mnożenia, dzięki czemu można było odświeżyć pamięć. Następnie uczniowie zdawali egzamin ze znajomości tabliczki mnożenia i mogli sprawdzić swoje umiejętności, a także otrzymać odznakę Eksperta Tabliczki Mnożenia.
W dniu święta, uczniowie utworzyli specjalny mobilny Patrol Egzaminacyjny i przepytywali nauczycieli, pracowników szkoły oraz napotkane osoby.  Dużą atrakcją okazało się egzaminowanie odwiedzających naszą szkołę strażaków!
Osoby, które poprawnie odpowiedziały na wylosowane pytania, otrzymały odznakę Eksperta Tabliczki Mnożenia. Okazało się, że w naszej szkole tabliczkę mnożenia świetnie znają zarówno uczniowie jak
i nauczyciele:)

7d w Starym Teatrze w Krakowie

”Wraz z klasą miałem przyjemność obejrzeć przedstawienie „Kopciuszek”wystawione na Scenie Kameralnej Teatru Starego. Dla wielu widzów przyzwyczajonych do tradycyjnej baśni, znających Kopciuszka od dziecinnych lat, inscenizacja ta mogła okazać się niemałym zaskoczeniem.Nie była to klasyczna znana forma, lecz współczesna reinterpretacja. Reżyserka tego spektaklu , Anna Smolar, wykorzystała tekst współczesnego francuskiego dramatopisarza Joela Pommerata..”
fragm. recenzji Ryszarda Kierzkowskiego,ucznia kl.7d

W dniu 28.IX.2017 r. odbył się Turniej Piłki Siatkowej organizowany przez SALOS Kraków RP,
XI Dzielnicę Podgórze Duchackie oraz SP NR 149 w Krakowie.W turnieju wzięło udział 10 drużyn, w tym reprezentacja SP27 w składzie:

1.Helena Łabędź 5d
2.Oliwia Wojciechowska 5d
3.Patrycja Myrek 6b
4.Elwis Andruszewski 6b
5.Mateusz Krzewski 6a
6.Szymon Więckowski 6a
7.Michał Hadała 6c

Drużyna z SP 27 zajęła zaszczytne II-gie miejsce zdobywając puchar,pamiątkowy dyplom oraz medale
i upominki dla każdego uczestnika zawodów.

20 września uczniowie klasy 1a byli w Muzeum Etnograficznym i uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych

,,W dawnej szkole”. Zajęcia były niezwykle ciekawe.Dzieci poznały życie swoich rówieśników ponad 100 lat temu. W izbie podhalańskiej dowiedziały się o warunkach mieszkaniowych i obowiązkach domowych dzieci,  w izbie szkolnej  miały możliwość poznać szkołę sprzed lat – ławki z kałamarzem, dawne gry i zabawy, drewniane tabliczki i inne przybory szkolne, ośle uszy i woreczki z grochem. Dzieci bawiły się doskonale.

7d w Międzynarodowym Centrum Kultury

„Adriatycka epopeja” to  wystawa poświęcona największemu chorwackiemu artyście XX wieku – Ivanowi Meštroviciowi zorganizowana przez MCK w Krakowie.

Właśnie tutaj poszukiwaliśmy sensów oraz ukrytych znaczeń dzieł sztuki. Odkrywaliśmy wątki łączące wiele kultur. Odbyliśmy fascynującą wędrówkę do świata kultury śródziemnomorskiej.  Odkrywaliśmy wątki biblijne i mitologiczne rzeźb Meštrovicia.