Z życia szkoły

 

 Rok szkolny 2017/2018

Wycieczka integracyjna klasy 4D i 4F do Pieskowej Skały.

W dniu 10 października 2017 obie klasy czwarte wyjechały z Krakowa do Ojcowskiego Parku Narodowego. Uczniowie zwiedzili dwie wystawy w komnatach zamku w Pieskowej Skale i obejrzeli Maczugę Herkulesa.  Następnie ruszyli pod opieką przewodnika na spacer w Dolinę Sąspowską ,aż do Bramy Krakowskiej i źródełka miłości. Po  krótkim odpoczynku pojechaliśmy do Jaskini Nietoperzowej, gdzie zobaczyliśmy w rozległej jaskini kilka nietoperzy. Zwiedzanie jaskini z kolejnym przewodnikiem było niezwykłym doświadczeniem dla całej grupy. Po wyjściu z jaskini uczniowie zjedli upieczone na grillu kiełbaski. Wszyscy wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń do Krakowa.

Dnia 3 października 2017 roku klasy 6a i 6c wraz z opiekunami uczestniczyła w lekcjach muzealnych na terenie Muzeum Narodowego w Krakowie (Gmach Główny).
Uczniowie w czasie aktywnego zwiedzania aktualnej wystawy dociekali wraz z przewodnikiem, czym jest dziedzictwo i jaką grupę ludzi obejmuje. Mieli też okazję obejrzeć najsłynniejszy obraz w polskich zbiorach muzealnych, czyli „Damę z gronostajem” Leonarda da Vinci oraz poznać jego historię.
To były niezapomniane zajęcia historii, sztuki i języka polskiego.

W ramach Małopolskiej Nocy Naukowców 2017 uczniowie klasy IB uczestniczyli
w warsztatach „Wszystkie kolory witaminy C”. Zajęcia odbyły się na Wydziale Farmaceutycznym UJ CM.
Dzieci, przebrane w naukowców, / białe kitle, okulary, rękawiczki / wykonywały doświadczenia z wykorzystaniem witaminy C. Poznały jej właściwości kwasowe, obserwowały zmiany barw.
Ostatnim zadaniem do wykonania było uzyskanie kosmetyku przeciw starzeniu skóry. Udało się!
Krem trafił do pojemniczków oklejonych odpowiednimi naklejkami. Dzieci zabrały je ze sobą wraz z cukierkami i pamiątkowymi gadżetami.  To była niecodzienna lekcja.

Klasy 4b i 4 c ze swoimi wychowawcami p. Beatą Rokosz i p. Adamem Berskim pod koniec września 2017 wyjechały na obóz integracyjny do Sidziny (k. Jordanowa).
W trakcie obozu uczestniczyliśmy w licznych warsztatach i zabawach integracyjnych.
Spędzaliśmy także czas na boisku piłki nożnej oraz huśtawkach i karuzelach.
Nie zabrakło również spacerów podczas, których poznawaliśmy historię okolicy,
a niektórzy z nas poszukiwali grzybów jadalnych – a było ich naprawdę sporo.

Wieczorem w sobotę rozpaliliśmy ognisko by wspólnie trochę pośpiewać i upiec sobie kiełbaski.
Pogoda i humory nam dopisywały. Wracaliśmy wesołym i rozśpiewanym autobusem nie mogąc doczekać się następnych wspólnych wyjazdów.

Dnia 29 września 2017 roku klasy 5b, 5d i 6a wraz z opiekunami obejrzały w Teatrze Współczesnym w Krakowie przedstawienie „Wyspa skarbów”. Uczniowie przeżywali
z bohaterami przygody rywalizujących o tajemniczą mapę bohaterów. Następnie wzięli udział  w warsztatach teatralnych prowadzonych metodą dramy przez jedną z aktorek. Wszyscy miło i twórczo spędzili ten czas.

Nasza szkoła uczestniczyła w akcji VII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia (ang. World Multiplication Table Day) organizowanej w dniu 29 września 2017 roku.
W imprezie biorą udział szkoły z całego świata. Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna, odbywająca się zawsze w ostatni piątek września, która ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia, a także uświadomić, iż znajomość jej jest niezbędna w życiu codziennym.
Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mają okazję nadrobić te zaległości. W szkole zostały rozwieszone specjalne plakaty z tabliczką mnożenia, dzięki czemu można było odświeżyć pamięć. Następnie uczniowie zdawali egzamin ze znajomości tabliczki mnożenia i mogli sprawdzić swoje umiejętności, a także otrzymać odznakę Eksperta Tabliczki Mnożenia.
W dniu święta, uczniowie utworzyli specjalny mobilny Patrol Egzaminacyjny i przepytywali nauczycieli, pracowników szkoły oraz napotkane osoby.  Dużą atrakcją okazało się egzaminowanie odwiedzających naszą szkołę strażaków!
Osoby, które poprawnie odpowiedziały na wylosowane pytania, otrzymały odznakę Eksperta Tabliczki Mnożenia. Okazało się, że w naszej szkole tabliczkę mnożenia świetnie znają zarówno uczniowie jak i nauczyciele:)

W dniu 28.IX.2017 r. odbył się Turniej Piłki Siatkowej organizowany przez SALOS Kraków RP,
XI Dzielnicę Podgórze Duchackie oraz SP NR 149 w Krakowie.W turnieju wzięło udział 10 drużyn, w tym reprezentacja SP27 w składzie:

1.Helena Łabędź 5d
2.Oliwia Wojciechowska 5d
3.Patrycja Myrek 6b
4.Elwis Andruszewski 6b
5.Mateusz Krzewski 6a
6.Szymon Więckowski 6a
7.Michał Hadała 6c

Drużyna z SP 27 zajęła zaszczytne II-gie miejsce zdobywając puchar,pamiątkowy dyplom oraz medale
i upominki dla każdego uczestnika zawodów.

20 września uczniowie klasy 1a byli w Muzeum Etnograficznym i uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych
,,W dawnej szkole”. Zajęcia były niezwykle ciekawe.Dzieci poznały życie swoich rówieśników ponad 100 lat temu. W izbie podhalańskiej dowiedziały się o warunkach mieszkaniowych i obowiązkach domowych dzieci,  w izbie szkolnej  miały możliwość poznać szkołę sprzed lat – ławki z kałamarzem, dawne gry i zabawy, drewniane tabliczki i inne przybory szkolne, ośle uszy i woreczki z grochem. Dzieci bawiły się doskonale.
 

 Posted by at 15:58