Z życia szkoły

 

Z życia szkoły

Rok szkolny 2017/2018

W środę 30 maja uczniowie klasy 2d i 1c byli na wycieczce autokarowej  w Zatorlandzie. Zwiedzaliśmy z przewodnikiem Park Dinozaurów, Park  Owadów oraz Park Mitologii. Tam płyneliśmy statkiem. Oglądaliśmy film  w kinie 5D pt.., Dinozaury” i podziawialiśmy domek odwrócony do góry  nogami. Wspaniale bawiliśmy się w Parku Rozrywki, gdzie jeździliśmy na  karuzelach, pontonach oraz skakaliśmy na wielu trampolinach, bawiliśmy  się w parku linowym i na dmuchanych zamkach.

24 maja uczniowie klasy 1a i 1b pojechali do Centrum Nauki i Zabawy „ Klockoland”. Uczestniczyli tam w projekcie edukacyjnym „ Podróż dookoła świata”. Podczas prelekcji i interaktywnego pokazu poznały ciekawe miejsca, mieszkańców, kulturę i przyrodę. Zdobyły nowe wiadomości i utrwaliły posiadaną już wiedzę. Na warsztatach budowały konstrukcje z klocków lego współpracując w zespołach. W strefie edukacyjno – rozrywkowej świetnie się bawiły. Pobyt w Klockolandzie pobudził dzieci do kreatywnego działania i sprawił wszystkim dużo radości.

 

Polonez, polski taniec narodowy – warsztaty .

23 maja odbyły się w szkole warsztaty taneczne: nauka podstawowych figur i kroków poloneza- polskiego tańca narodowego. Po krótkim wprowadzeniu w historię tańca oraz prezentacji strojów z czasów Księstwa Warszawskiego instruktorzy Międzyszkolnego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Krakowiak” zademonstrowali podstawowe trzymania obowiązujące w tańcu , a także krok poloneza.
Korowód par tanecznych poruszał się przy dźwiękach Poloneza W. Kilara z filmu pt. „Pan Tadeusz” oraz Poloneza Pożegnanie Ojczyzny M. Ogińskiego. Przy dźwiękach pięknej muzyki figury taneczne nie były trudne, a nieśmiałość po pierwszych krokach tańca zniknęła z twarzy tańczących.

W piątek 11 maja klasa 3f  wraz z wychowawczynią wybrała się do Muzeum Archeologicznego na warsztaty poświęcone sztuce mieszkańców starożytnego Egiptu. Uczniowie pod kierownictwem przewodnika  zwiedzali wystawę ,,Bogowie starożytnego Egiptu’’ w której znajdowały się sarkofagi oraz fragmenty całunów oraz mumie zwierząt min. kota i sokoła. Pani przewodniczka opowiadała o życiu mieszkańców  Egiptu ich kulturze. Odpowiadała na liczne pytania uczniów .Następnie  w części warsztatowej na lnianych ekologicznych torbach uczniowie  malowali wzór egipskiego kota, które zabrali na pamiątkę udziału w warsztatach .

Doktor Dolittle w Teatrze Współczesnym.

23 kwietnia uczniowie klasy III d oglądali w Teatrze Współczesnym przedstawienie pt. „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”. Młodzi widzowie z wielkim zainteresowaniem oglądali wesołą, barwną i pełną humoru sztukę.  Po zakończeniu spektaklu długo omawiali przygody Doktora Dolittle i jego przyjaciół, a szczególnie różnice między przeczytaną książką, a oglądanym przedstawieniem. Zainspirowani tym co zobaczyli w teatrze, chętnie przystąpili po powrocie do szkoły , do wykonania prac plastycznych.

 

Klasa III d w Muzeum Inżynierii Miejskiej

Uczniowie klasy III d odwiedzili Muzeum Inżynierii, aby zdobywać wiedzę bawiąc się na nowej  edukacyjnej wystawie „To takie proste”. „Główka pracuje”, „Pomyśl, zrozum, zrób”, „Mechaniczny plac zabaw” i „Techno świat” to cztery strefy nauki i zabawy , które kusiły uczniów  26 interaktywnymi stanowiskami edukacyjnymi. Po krótkim oprowadzeniu przez przewodnika dzieci mogły samodzielnie wybierać rodzaj aktywności oraz sposób realizacji zadania. Wiele stanowisk wymagała współpracy, gdyż tylko wspólnymi siłami można było osiągnąć cel w postaci wykonania zadania. Warto zobaczyć wystawę „To takie proste”, na której interaktywne eksponaty: pomogą rozwinąć pamięć krótkotrwałą, wspomogą logiczne myślenie i zdolności manualne.

IIIc z wizytą w Stąporkowie

20 kwietnia 2018r. uczniowie klasy IIIc odwiedzili swoich rówieśników w Szkole Podstawowej nr 1 im. K. Makuszyńskiego w Stąporkowie w województwie świętokrzyskim.
Spotkanie było podsumowaniem korespondencji listownej, jaką prowadziły ze sobą od początku roku szkolnego dzieci.
Pomysłodawczyniami akcji ”DZIECI LISTY PISZĄ” były panie: Małgorzata Pękowska i Monika Widulińska – wychowawczynie trzecioklasistów.
Spotkanie przebiegało w bardzo przyjemnej atmosferze. Po przełamaniu pierwszych lodów, chłopcy od razu zaczęli mecz piłki nożnej. Pierwszą atrakcją przygotowaną dla gości był pokaz przygotowany przez drużynę Małych Strażaków ze Stąporkowa. Potem dzieci mogły obejrzeć z bliska mały wóz strażacki, drona oraz przejechać się quadem. Następnie wszyscy zgromadzili się przy ognisku.
Później trzecioklasiści udali się na zasłużony odpoczynek do budynku szkoły. Kolejnego dnia obie klasy pojechały do Rezerwatu Skałki Piekło w Niekłaniu.
Na pożegnanie dzieci wymieniły się regionalnymi upominkami: stąporkowianie otrzymali krakowskie precle i cukierki Wawelu, a krakowianie – przysmak świętokrzyski oraz mapy gminy.
To było wspaniałe spotkanie!

Dnia 18. 04. 2018 uczniowie klas IA, IB i IIB wraz z wychowawcami uczestniczyli w przedstawieniu pt. „Przygody Koziołka Matołka” wystawianym przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. Postać Koziołka Matołka została stworzona przez Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza w jednej z pierwszych historyjek obrazkowych. Przygody Matołka od pokoleń uczą, bawią i wzruszają najmłodszych. Tak było i tym razem. Uczniowie zostali zaproszeni do niezwykłej i pouczającej wycieczki w towarzystwie  Koziołka. Wycieczki w otoczeniu barwnej scenerii i radosnych piosenek i przygód jak ze snu. Po spektaklu dzieci wzięły udział w spotkaniu z aktorami. W czasie warsztatów poznały pracę aktorów i dowiedziały się jak ważną rolę w tej pracy odgrywa gest i ruch sceniczny.

Aktywny weekend rodzinny.

W dniu 14 kwietnia korzystając z pięknej wiosennej pogody i propozycji skierowanej do uczniów i rodziców w ramach „Aktywnego weekendu rodzinnego” grupa rodziców i dzieci z klasy III d spotkała się na szlaku prowadzącym do schroniska „Kudłacze”. Schronisko PTTK na Kudłaczach położone jest na wysokości 730 m, w Paśmie Lubomira i Łysiny Beskidu Średniego (Myślenickiego), około 8 km (w linii prostej) na południowy wschód od Myślenic. Piękne widoki na Tatry i spacery wśród budzącej się przyrody zachwyciły wszystkich uczestników wycieczki.

 6 kwietnia uczniowie klasy Ib z wychowawcą i rodzicami – opiekunami, uczestniczyli w obchodach Święta 16 Batalionu Powietrznodesantowego. Pobyt w Jednostce  umożliwił nam jeden z rodziców – Żołnierz tej Jednostki.Program był bardzo bogaty. Uroczystość rozpoczęła defilada pododdziałów, na którą  wszyscy patrzyli z zaciekawieniem. Podziw wzbudził dynamiczny pokaz wyszkolenia żołnierzy. Dzieci mogły wejść do pojazdów wojskowych, policyjnych; zasiąść za kierownicą, wspiąć się na dach, skierować broń w stronę „ przeciwnika”. Wszystkie dzieci wyraziły chęć taktycznego pomalowania twarzy. Zamaskowani w ten sposób uczestniczyli w treningu strzeleckim z broni ASG do tarczy. Swoją sprawnością fizyczną mogły wykazać się podczas zajęć walki wręcz. Założenie i udźwiganie ciężkiego spadochronu udowodniło siłę pierwszaków.W namiocie medycznym oprócz ciekawych informacji i pokazu sprzętu medycznego było wesoło za sprawą nakładanych masek – atrap ukazujących poparzenia skóry. Śmiech wywoływał wygląd „poszkodowanych”. Był raczej przerażający, ale dzieci rozumiały, że to tylko pokaz.Całej imprezie towarzyszyły występy wokalne zespołów z klubu 6BPD i zespołu „Czasza”.Atrakcją kulinarną była wojskowa grochówka. Ci, którzy nie są jej smakoszami mogli posilić się pieczoną kiełbaską, pysznym chlebkiem, ciepłą herbatą.Wycieczka bardzo podobała się dzieciom, także dziewczynkom, choć  temat wojskowy z pewnością bliższy jest chłopcom. Wszyscy z ogromnym zainteresowaniem uczestniczyli w  pokazie uzbrojenia i wyposażenia żołnierza. Wykazali się aktywnością, sprawnością i  prawie „wojskowym” zdyscyplinowaniem.

Warsztaty plastyczne dla dzieci i rodziców:  „Palmy”.
Uczniowie klasy III d wraz z rodzicami wzięli udział w warsztatach plastycznych, na których wykonali palmy na Niedzielę Palmową. Z dużym zaangażowaniem dzieci  wykonywały bibułkowe kwiaty. Piękne, samodzielnie wykonane palmy cieszyły dzieci i ich rodziców.

We wtorek 27 marca uczniowie klasy 2d wraz z wychowawcą oraz paniami  praktykantkami byli w parku nad Drwinką i brali udział w powitaniu  wiosny. Uczniowie sadzili bratki celem ukwiecenia parku, rozwiązywali  zagadki i brali udział w konkursach wiedzy na temat znajomości roślin  oraz zwierząt. Za aktywny udział uczniowie otrzymali przepiękne  nagrody. Poznali wiele ciekawostek od panów leśniczych z Nadleśnictwa  Niepołomice.

W piątek 23 marca 2018 r. klasa 3a odwiedziła Muzeum Inżynierii Miejskiej, w którym pod wielkim wrażeniem oglądała Galerię Figur Stalowych. Najwięcej radości dało uczniom możliwość dotknięcia oraz wsiądnięcia do rzeźb wykonanych ręcznie ze stali pochodzącej ze złomowisk. Na wystawie można było obejrzeć kilkadziesiąt rzeźb inspirowanych postaciami z bajek, filmów science fiction, świata fantasy, celebrytami, jak również zwierzętami czy modelami luksusowych marek samochodów.

Konkurs „Polskie zwyczaje i tradycje wielkanocne”

Konkurs „Polskie zwyczaje i tradycje wielkanocne” skierowany do uczniów klas trzecich odbył się w dniu 22 marca 2018r. Dzieci wykonywały prace na temat konkursowy w szkole. Obowiązującą techniką wykonania pracy była wycinanka. Barwne prace przedstawiające ulubiony przez dzieci zwyczaj lub tradycję powstawały  z dużym zaangażowaniem uczestników konkursu. W konkursie przyznano następujące miejsca:
1 miejsce – Ania L. kl. 3 d
2 miejsce – Ula Ł.- kl. 3 e
3 miejsce – Weronika J kl. 3 g, Karolina R kl. 3 g ,Piotr Z. – kl. 3 b

 

20 marca klasy I – III powitały WIOSNĘ. W tym dniu wszyscy uczniowie klas młodszych przyszli ubrani w kolory wiosenne. Klasa 3d przygotowała krótkie przedstawienie, a uczniowie z klas 3c i 3g zaśpiewali wiosenne piosenki.  Na zakończenie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu pt.:”Wiosenne nakrycie głowy” zorganizowanego przez Mały Samorząd Uczniowski.

Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny

Jak co roku nasza szkoła wzięła udział w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny. Tym razem ponad 100 uczniów podjęło próbę zmierzenia się w tym niezwykle prestiżowym konkursie. Na wyniki przyjdzie wszystkim czekać do maja.

Dzień konkursu był okazją do zorganizowania szkolnej zabawy matematycznej dla chętnych uczniów. Każdy mógł się zmierzyć z krótkim zadaniem logicznym. Na śmiałków czekała słodka nagroda, oraz bonus, który mogli wykorzystać na przedmiocie matematyka: dodatkowy “+” lub możliwość dodatkowego “bz” – ta nagroda cieszyła się dużym zainteresowanie wśród uczniów klas 7:

Bardzo dużo klas postanowiło wziąć udział w jeszcze jednym konkursie, a mianowicie na plakat pt. “Matematyka wokół nas”. Niedługo ogłosimy wyniki!

Pi Day 3.14

Datę 14 marca w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co kojarzy się z przybliżeniem liczby pi. Dlatego, dokładnie 14 marca, w naszej szkole obchodziliśmy święto matematyki tzw. Pi Day. Nauczyciele rozdali uczniom ulotki na których znajdowało się pierwsze 200 liczb po przecinku tej niezwykłej liczby. Liczba Pi pojawiła się także na oknach korytarza szkolnego. Uczniowie klasy 4a i 4f próbowali ułożyć jak najdłuższą liczbę pi.

Warto przypomnieć, że dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin Wacława Sierpińskiego i Alberta Einsteina. Święto matematyki niewątpliwie miało walory dydaktyczne, ale to także ciekawy sposób uatrakcyjnienia naszego szkolnego życia, a więc… przyjemne z pożytecznym!

Ia i Ib na Zielonej Szkole

W niedzielny poranek  – 11 marca –  uczniowie klasy Ia i Ib ze swoimi wychowawcami wyjechali  do Sidziny na swoją pierwszą  Zielona Szkołę. W programie pobytu były wspólne zabawy, spacery, warsztaty, konkursy, turnieje, wycieczki, podczas których dzieci świetnie się bawiły, prezentowały swoje umiejętności, zdobywały wiadomości, poznawały nowe miejsca. Codziennie uczestniczyły także w zajęciach lekcyjnych.

W Orawskim Muzeum Etnograficznym w Zubrzycy Górnej dzieci zwiedziły Skansen, uczestniczyły w warsztatach „ Od ziarenka do bochenka”. Młóciły zboże, mieliły ziarno na mąkę, z której wypiekały bułeczki – moskoliki. Popijały je orawską kawą zbożową.

Różnorodne atrakcje: Wieczorek integracyjny, Pokaz mody, Turniej wiedzy, Prezentacja talentów umiliły pobyt. Dla pierwszaków był to pierwszy taki samodzielny wyjazd. Spisali się „ na medal”. Z nagrodami, dyplomami, miłymi wspomnieniami wrócili do domów. Dla swoich bliskich przywieźli samodzielnie wykonane piękne upominki: ozdoby wielkanocne z siana, biżuterię i obrazek wykonany techniką decoupage.

Pobyt w Sidzinie był bardzo udany. Dopisała pogoda, humor, apetyty. Może za rok wybierzemy się  ponownie.

8 marca w naszej szkole odbyły  się apele podsumowujące pracę w pierwszym semestrze. Był to czas pogratulowania bardzo dobrych wyników najlepszym uczniom,  wyróżnienia uczniów, którzy nie opuścili ani jednego dnia nauki oraz podsumowania wszystkich akcji charytatywnych, które od września odbyły się w naszej szkole. Na zakończenie wszystkie Kobiety z okazji swojego święta otrzymały słodki upominek.